Mieszkańców i terminal LNG ma chronić supernowoczesna remiza
Remiza, jak marzenie powstała na prawobrzeżu Świnoujścia, w dzielnicy Warszów. Strażacy PSP do dyspozycji mają aż 4 specjalistyczne wozy. Jednostka powstała dzięki spółce Polskie LNG, która wybudowała i wyposażyła strażnicę za 20 mln zł. Obiekt znajduje się przy ul. Barlickiego 18, między zamieszkałą częścią dzielnicy a terminalem LNG. Strażacy będą zabezpieczać zarówno terminal, jak mieszkańców Świnoujścia.
Koszt budowy i wyposażenia nowoczesnej remizy strażackiej, usytuowanej w prawobrzeżnej części Świnoujścia, to blisko 20 mln zł.
O potrzebie budowy nowej strażnicy w dzielnicy Warszów mówiono już dawno. Do planów jej realizacji przystąpiono w połowie 2015 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce w ostatnich dniach października 2016 r. Remiza powstała z inicjatywy Polskiego LNG.
Prawobrzeże od kilku lat miało jedynie Posterunek PSP. Pełniło w nim służbę tylko kilku strażaków na zmianie. Do pomocy wzywane były jednostki z wyspy Uznam lub z sąsiednich Międzyzdrojów. W nowej jednostce zlokalizowana będzie także świnoujska siedziba Komendy Miejskiej PSP. Pracować tam będzie 17 strażaków.
- Czas dojazdu z nowej jednostki do terminalu, w najgorszym wariancie, czyli przy oblodzeniu dróg i gęstej mgle, szacujemy na maksymalnie 3 minuty - wyjaśnia Witold Kalisz, Komendant Miejski PSP. - Jako formacja przeznaczona do walki z pożarami i innymi zagrożeniami na terenie Świnoujścia, JRG na Warszowie będzie mogła podejmować, organizować i prowadzić skuteczne działania.
Utworzenie zawodowej straży pożarnej, w bezpośrednim sąsiedztwie terminala, wynikała z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa związanego z jego eksploatacją. Początkowo spółka miała postawić obiekt na terenie inwestycji. Jednak po konsultacjach z lokalną społecznością oraz samorządem Świnoujścia zdecydowano, że jednostka straży pożarnej zostanie zbudowana na drodze między terminalem LNG a dzielnicą Warszów.
- Sfinansowanie budowy oraz zakupu wyposażenia nowej jednostki straży pożarnej w Świnoujściu przez Gaz-System, który jest właścicielem Polskiego LNG, to przykład odpowiedzialności społecznej spółek eksploatujących terminal LNG - tłumaczy Artur Zawartko, wiceprezes spółki Gaz-System.
Strażacy zapewniają, że w nowej remizie z nowoczesnym sprzętem, będzie się pracować bardzo komfortowo.
- Przekazanie zadań i obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego profesjonalnej kadrze, szkolonej do prowadzenia efektywnych działań ratowniczych, to gwarancja pełnego bezpieczeństwa - tłumaczy st. bryg. Jacek Staśkiewicz, zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP.
Jednostka została wyposażona w siedem samochodów i specjalistyczny sprzęt. To ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy na 8 tys. litrów wody, z całym wyposażeniem, zdalnie sterowany agregat proszkowy, samochód rozpoznawczo-ratowniczy, dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze na 2,5 tys. litrów wody. To także samochód, który ma służyć jako nośnik kontenerów z kontenerem środka pianotwórczego, drabina o wysokości 42 m z łamanym przęsłem. Dotychczas w Polsce była taka jedna w Łodzi.
Poza tym w jednostce znalazły się dwa specjalne samochody kwatermistrzowskie do przewozu sprzętu na teren akcji a także pompa pożarnicza na przyczepie o wydajności 4 tysięcy litrów na minutę.
Wyposażenie jednostki nie jest przypadkowe. Wszystkie urządzenia mają za zadanie ochronę terminala gazowego.
- Skorzystają na tym także mieszkańcy prawobrzeża miasta, którzy będą mieli poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu posiadania niezawodnego oddziału interwencyjnego, zlokalizowanego na miejscu i niezależnego od przeprawy promowej - dodaje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
Niedawno w Świnoujściu otwarto także remizę na wyspie Karsibór. Koszt karsiborskiej remizy strażackiej to 968 tysięcy złotych, z czego 500 tysięcy to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W obiekcie, na powierzchni około 300 metrów kwadratowych, znajduje się garaż na dwa stanowiska samochodowe.