Mieszkańcy osiedla Lotnisko doczekają się przedszkola
Mieszkańcy osiedla Lotnisko liczyli na to, że wraz z reformą oświatową na ich osiedlu powstanie szkoła podstawowa. Miasto uważa, że oznaczałoby to likwidację Szkoły Podstawowej nr 8
Mieszkańcy osiedla Lotnisko chcą, by ich osiedle rozwijało się szybciej. Brakuje im tam usług, większego sklepu, a także szkoły podstawowej.
- Mieszkam tu od 15 lat - mówi mieszkaniec os. Lotnisko, który przyszedł na jedno ze spotkań wyborczych. - Zauważam, że ludzie tu pomieszkają parę lat i się wyprowadzają. Przez te lata, jak tu mieszkam, wymieniło się około 80 procent mieszkańców. Przychodzi czas, by oddać dziecko do szkoły podstawowej i stargardzianie podejmują decyzje o przeprowadzeniu się bliżej centrum.
Mieszkańcy mówią, że owszem na osiedlu jest szkoła, ale jest to placówka ponadgimnazjalna prowadzona przez powiat.
- Miejskiej nie ma - dodaje.
Miasto tłumaczy, że na szkołę podstawową osiedle Lotnisko nie ma żadnych szans, bo w Kluczewie, kilka kilometrów dalej funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 8, która nie jest przepełniona.
- Uczniowie mogą do niej dojeżdżać za darmo - mówią przedstawiciele miasta. - Szkoła podstawowa jest większym kłopotem. W przypadku jej uruchomienia rację bytu straciłaby „ósemka” w Kluczewie.
Miasto obiecuje mieszkańcom nowe przedszkole.
- Za segmentami TBS jest działka do zabudowy i planujemy parter budynku przeznaczyć na przedszkole - dodają przedstawiciele miasta.
Kilka lat temu po interwencjach mieszkańców na osiedlu otwarto punkt Poczty Polskiej. W 2016 roku podwoje otworzyła tam też filia Książnicy Stargardzkiej.
- Dziennie przychodzi ok. 30 osób - mówi pracownica filii nr 2 na os. Lotnisko. - Przychodzą tu też dzieci spędzać wolny czas.
Stowarzyszenie Potrzebny Dom założyło dla starszych mieszkańców tego osiedla klub seniora. Mieszkańców z roku na rok przybywa, mieszkania buduje tam Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a także firmy developer-skie.
- Brakuje apteki - mówi starsza pani. - Muszę po leki jeździć do centrum.
Przyjmuje się, że usługodawcy mają szansę efektywnie prowadzić działalność, gdy liczba mieszkańców przekroczy 2 tysiące. Ten pułap osiedle już przekroczyło. Władze miasta mówią, że w miarę dalszego zwiększania się liczy mieszkańców i nowych bloków, przybywać będzie także usług.
Miasto kończy przygotowywać plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki jego uchwaleniu możliwe będzie uruchomienie pod zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną nowych terenów.
- Za kościołem znajduje się około 60 hektarów terenów rolnych, które będą przekształcone na tereny mieszkaniowe - informują mieszkańców władze miasta. - Także wzdłuż ul. Okulickiego są nieruchomości dające możliwość zabudowy mieszkaniowej. A