Mieszkanie Plus słupskim problemem
Radna Anna Mrowińska z PiS zarzuca prezydentowi, że nie chce budować mieszkań z rządowego programu. Władze zaprzeczają.
Starania władz Słupska o inwestycję w nowe bloki w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus utknęły latem w martwym punkcie, gdy bankowcy z Banku Gospodarstwa Krajowego, który w ramach rządowego programu zajmuje się realizacją inwestycji, odpisali,
że proponowana lokalizacja w kwartale Długa, Płowiecka, Jaracza jest dla nich nie do przyjęcia. Wtedy temat zaczęła drążyć radna PiS Anna Mrowińska i doszła do wniosku, że „może to być celowe działanie prezydenta Biedro-nia, by nie popierać programu rządu PiS”.
– Rodzą się pytania, dlaczego miasto podało tylko jedną lokalizację, i to na terenie rewi-talizowanym, a nie inne, gdzie taniej można było wybudować bloki pod wynajem. W dodatku prezydent nieudolnie próbował tłumaczyć się, że nikt z banku wcześniej nie sugerował, by podać inne lokalizacje inwestycji w Słupsku – uważa radna PiS. – Sama podałam władzom inne możliwości. A jakbym tego nie zrobiła, to co? Nie wiedzieli, gdzie w Słupsku są tereny pod mieszkaniówkę?
Wiceprezydent Marek Biernacki odpowiada, że miasto nie rezygnuje z udziału w programie Mieszkanie Plus. Sam poda bankierom propozycje terenów, np. na ul. Zaborowskiej.
– Moim jednak zdaniem, akurat inwestycja na Długiej pięknie wpisałaby sie w rewitalizację i nasze plany zabudowy wolnych miejsc w
centrum. Po co mamy tworzyć w wyludniającym się mieście nowe osiedla na obrzeżach i dodatkowo inwestować w infrastrukturę tam, czyli drogi, media – tłumaczy odpowiedzialny za inwestycję w mieście wiceprezydent.
On z kolei mówi, że to PiS gra nieczysto, bo woli, by powstało widoczne z daleka spore osiedle (potrzeba co najmniej hektar terenu), by można było pokazać Mieszkanie Plus.
Rządowy program Mieszkanie Plus to budowa mieszkań na wynajem, w którym wynajmujący mogą dojść do własności lokalu. Program jest już realizowany w wielu miastach. Są takie, gdzie mieszkania już się buduje. Z 14 miastami podpisano już umowy inwestycyjne, a z 59 listy intencyjne. Na przykład Kępice utworzyły w czerwcu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego spółkę celową, która zajmie się budową domów w ramach programu. Zadaniem nowego podmiotu będzie budowa trzech budynków wielorodzinnych i dwóch usługowo-mieszkalnych w Kępicach.