Mija 25 lat od kradzieży bezcennego tryptyku w kościele świętej Anny w Oleśnie. To był tryptyk ze szkoły Wita Stwosza [POLICYJNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. fot. Archiwum policji/ materiały Mirosława Dedyka
Mirosław Dragon

Mija 25 lat od kradzieży bezcennego tryptyku w kościele świętej Anny w Oleśnie. To był tryptyk ze szkoły Wita Stwosza [POLICYJNE ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon

Złodzieje włamali się do kościoła św. Anny w Oleśnie w nocy z 19 na 20 sierpnia 1994 roku. Złapano ich, ale zdążyli już wyjść z więzienia. Ze skradzionego ołtarza odnaleziono tylko dwie odcięte figury.

Złodzieje wybili okno i weszli do środka po drabinie. Z ustaleń śledczych wynika, że zabytkowy kościół plądrowali przez godzinę. Po czym wyszli z łupem przez drzwi.

500-letni drewniany kościół św. Anny, jeden z polskich Pomników Historii, nie miał wtedy alarmu, a drzwi do świątyni były zamykane od środka tylko na skobel!

Świątynia stoi na skraju miasta, z dala od domów, więc nie było żadnej szansy, żeby ktoś zauważył włamywaczy.

Złodzieje pocięli na trzy części i ukradli główny ołtarz „Wielka Święta Rodzina”, tryptyk wykonany w szkole słynnego Wita Stwosza.

Oprócz gotyckiego tryptyku złodzieje ukradli także zabytkową rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem z bocznego ołtarza oraz hermy (popiersia) świętej Doroty i świętej Barbary.

W protokole policyjnym wartość XVI-wiecznego tryptyku oszacowano na 3 miliardy złotych (czyli po denominacji dzisiejsze 300 tysięcy zł), ale podanie kwoty było tylko wymogiem formalnym.

W rzeczywistości taki zabytek jest bezcenny.

Według jednej z hipotez ołtarz z 32 płaskorzeźbami wywieziono za granicę.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mirosław Dragon

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.