Młoda, zielona, surowa, wspaniała

Czytaj dalej
Karolina Dudek

Młoda, zielona, surowa, wspaniała

Karolina Dudek

Kapusta - głowa rodziny polskich warzyw - daje się lubić cały rok. Ale młoda kapusta - to już niemalże obiekt uwielbienia i rarytas w edycji limitowanej. Jest dostępna właśnie teraz, więc trzeba z jej obecności korzystać. Polecam jeść ją taką, jaka jest - na surowo.

Najczęściej jadamy ją po uduszeniu na maśle z cebulą, boczkiem lub kiełbasą oraz gigantyczną ilością koperku. Niektórzy dodają też zasmażkę. Taka kapusta kusi aromatem, jest kremowa, sycąca, a w smaku prawie słodka. Ale, ale! Na duszenie lub gotowanie kapusty w zupie przyjdzie jeszcze czas. Teraz, gdy jest tak młoda, że aż zielona, gdy jej liście nie są jeszcze ciasno zbite, a poszatkowane radośnie chrupią pod zębami - taką kapustę trzeba jeść surową.

Drobno pokrojona na mandolinie młoda kapusta z odrobiną oleju rzepakowego, skropiona sokiem z cytryny, przyprawiona solą i pieprzem, a na koniec wymieszana z dużą ilością świeżego koperku i szczypiorku, to przepis, który w mojej rodzinie przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Nie ma lepszego dodatku do mięs z rusztu i młodych ziemniaków w mundurkach. Pasuje świetnie do ryby, szaszłyków, a nawet bitków w sosie z kluskami śląskimi.

Przy młodej kapuście schować się mogą sałata lodowa, modna rukola czy nie daj panie, kapusta pekińska, które tak ochoczo dodajemy do surówek, zapominając, że najlepszą bazę do nich mamy o tej porze roku w kuchni polskiej.

Młodą kapustę można połączyć ze startym kwaśnym jabłkiem, szalotką, młodą marchewką oraz jogurtem i uzyskać w ten sposób wiosenną wersję popularnej sałatki colesław. Można też młodą kapustę udekorować truskawkami, pokruszoną bryndzą i polać sosem vinaigrette. Lub jak ja - pozostać przy klasyku. On się nigdy nie znudzi!

Surówka obiadowa z młodej kapusty (porcja dla 4-6 osób)

Składniki:

Przygotowanie: Do dużej miski wlać olej, dodać przyprawy oraz sok z cytryny i wymieszać. Młodą kapustę poszatkować drobno i wrzucić do miski, dokładnie wymieszać (a nawet wygnieść) z sosem. Koperek i szczypiorek umyć, osuszyć i poszatkować. Wymieszać z kapustą. Surówkę serwować tuż po przygotowaniu, aby zachowała chrupkość.

Karolina Dudek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.