Młodzi chcą robić karierę w medycynie oraz branży IT. Liczą na dobrą pracę i wysokie zarobki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Młodzi chcą robić karierę w medycynie oraz branży IT. Liczą na dobrą pracę i wysokie zarobki

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Biotechnolog, specjalista IT i lekarz - to zdaniem nastolatków zawody przyszłości. Według młodych ludzi są one gwarancją zatrudnienia i wysokich zarobków.

Taki wniosek można wysnuć z badania, w którym wzięli udział uczniowie szkół średnich w wieku od 15 do 19, uczestniczący w programie naukowym Adamed StartUp. Młodzież wskazywała m.in. w jakich zawodach chciałaby pracować i z jakimi dziedzinami wiedzy wiąże życiowe plany.

Kariera naukowa czy zawodowa

Okazuje się, że 64 proc. ankietowanych woli tradycyjne zawody, natomiast 34 proc. widzi siebie w tzw. zawodach przyszłości (takich, które niedawno powstały i zyskują na popularności). Uczniowie wskazali, na przykład zawód analityk cyber-miasta, inżynier samochodów autonomicznych, menedżer ds. rozwoju sztucznej inteligencji. 

Z badania wynika też, że uczniowie chcą postawić na karierę naukową.

Więcej dowiesz się, czytając pełną wersję artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.