Młodzi i seniorzy chcą integrować pokolenia
- Samotność to najgorsza choroba - mówi Jan Kominek. Jak z nią walczyć? Można wziąć udział w międzypokoleniowym pikniku
- Młodzież zainicjowała wspólnie z nami piknik międzypokoleniowy, który zostanie zorganizowany w ramach Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych - mówi Jan Kominek z Klubu Seniora Relaks, który działa już od stycznia przy ul. Ptasiej 16.
Impreza odbędzie się w skansenie w Zielonej Górze Ochli. Ale wszystko od początku...
- Podczas dotychczasowych akcji, które organizowaliśmy, widzieliśmy, że nie przychodziła na nie tylko sama młodzież - mówi Patrycja Błaszkowska ze stowarzyszenia Młodzi Lokalni. - Często przychodzili na nie młodzi ludzie, którzy przyprowadzali nie tylko swoje rodzeństwo, ale też swoich dziadków. Niestety, stali oni tylko z boku i obserwowali nasz taniec. Dlatego zakiełkował w naszych głowach pomysł, by połączyć pokolenia i zrobić coś wspólnie.
Ta współpraca przebiegała bardzo zgodnie i jak mówią młodzi, bardzo przyjemnie rozmawiało im się z seniorami. Po takich przyjaznych dyskusjach stanęło na tym, by już w najbliższą niedzielę, 17 września, przy okazji imprezy „U progu jesieni”, która jest organizowana w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli, zaprosić młodych i tę nieco starszą młodzież na wspólne piknikowanie. Wszystko po to, by wyciągnąć zarówno seniorów jak i młodzież z domu i pokazać, że wspólna zabawa jest możliwa.
- Chcieliśmy, by przy okazji imprezy w Zielonej Górze Ochli wziąć również udział w tym międzypokoleniowym spotkaniu - mówi Aleksander Piskorz.
Co planują młodzi i starsi? Przede wszystkim stawiają na taniec i muzykę. W rytm belgijki organizatorzy chcą połączyć pokolenia. Nie zabraknie też animacji dla dzieci, słodkiego poczęstunku, ale i kiełbasek, bo nic nie integruje tak jak wspólne biesiadowanie.
- Pokażmy, że seniorzy to ważna grupa w naszym społeczeństwie - mówi Jan Kominek. - Nie można o nich zapominać!
Ale organizatorzy nie zapominają też o przeszłości. I w trakcie niedzielnej imprezy, chcą przybliżyć wszystkim gościom dawne dzieje miasta.
- Już dziś zapraszamy na konkurs wiedzy o Zielonej Górze - mówią Młodzi Lokalni. - I zachęcamy już teraz, by tworzyły się drużyny. Chcemy, by składały się one z trzech osób, w tym z jednego juniora i jednego seniora. Możliwość zapisów, oprócz naszego facebooka, będzie też w trakcie samego pikniku.
Miasto tworzą ludzie. Dlatego młodzi i seniorzy nie zapominają o Pionierach. Podczas pikniku będzie okazja do spotkania z tymi, którzy tworzyli powojenną Zieloną Górę.
- Starsze osoby są skarbnicą wiedzy - przekonuje Paweł Wysocki, opiekun Młodych Lokalnych. - Młodzież musi wiedzieć, co ich dziadkowie przeżyli.
Dlatego w trakcie spotkania o przeszłości Zielonej Góry opowie Julian Stankiewicz ze Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry. Okazja już w niedzielę 17 sierpnia w skansenie w Zielonej Górze Ochli, na terenie Muzeum Etnograficznego.