Dorota Kowalska

Moda na brud, czyli dlaczego nadmiar higieny może szkodzić

Przysłowie „Częste mycie skraca życie” wcale nie mija się z prawdą. Podobnie sprawa ma się ze sprzątaniem, ono też w nadmiarze szkodzi Fot. 123rf Przysłowie „Częste mycie skraca życie” wcale nie mija się z prawdą. Podobnie sprawa ma się ze sprzątaniem, ono też w nadmiarze szkodzi
Dorota Kowalska

Jeszcze w XIX wieku higiena nie była dla człowieka tak ważna jak dzisiaj. Może słusznie, bo zbyt częste mycie, sprzątanie wcale nie uczyni nas ani szczęśliwszymi, ani zdrowszymi. Oto dowody.

Myć się czy nie myć - oto jest pytanie. Sprzątać codziennie czy dać się kurzowi nazbierać? Ważniejsza czysta podłoga czy kolejna przeczytana książka? Problem, wydawałoby się błahy, wcale takim nie jest. Wystarczy poczytać fora internetowe, a tam spory, dyskusje, walka na mniej lub bardziej trafne argumenty. Prześledźmy historię brudu, czy raczej emocji z nim związanych, w sieci.

Sprawdź w ty artykule:

  • Jak często należy się kąpać i dlaczego nie codziennie?  
  • Jakie skutki przynosi zby częste mycie włosów? 
  • Jak dbać o naturalną odporność dzieci? 
  • W jaki sposób szkodzą nam środki chemicze do sprzątania? 
Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Kowalska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.