Łukasz Cieśla

Morderstwo w Poznaniu: Kto zabił 75-letnią Jadwigę nad Wartą? Policja sprawdza kilkudziesięciu mężczyzn z całej Polski

Poszukiwany mężczyzna jest w wieku ok. 25-35 lat. To on może mieć związek z niewyjaśnionym zabójstwem w Poznaniu. Do zbrodni doszło 16 września 2018 Fot. mat. policji Poszukiwany mężczyzna jest w wieku ok. 25-35 lat. To on może mieć związek z niewyjaśnionym zabójstwem w Poznaniu. Do zbrodni doszło 16 września 2018 roku.
Łukasz Cieśla

Morderstwo w Poznaniu, którego ofiarą padła 75-letnia Jadwiga, wciąż pozostaje niewyjaśnione. Sprawa nie została jednak umorzona, ponieważ śledczy sprawdzają kolejnych potencjalnych sprawców. Na podstawie monitoringu wytypowano kilkudziesięciu mężczyzn. Do sprawdzenia pozostało kilkunastu z nich. - Jesteśmy nadal w tym samym miejscu, czyli wciąż szukamy sprawcy morderstwa – mówi nam prokurator Łukasz Wawrzyniak.

Do morderstwa w Poznaniu, którego ofiarą padła 75-letnia Jadwiga, doszło w połowie września ubiegłego roku. Trzy dni po wyjściu z domu, jej obnażone ciało znaleziono w zaroślach na brzegu Warty, na poznańskich Ratajach. Przy zwłokach znaleziono torebkę, dlatego wykluczono motyw rabunkowy. Pod uwagę brany jest motyw seksualny. Wiadomo, że kobieta została uduszona.

Więcej: Morderstwo w Poznaniu: Sprawca złamał żebra 75-letniej Jadwidze

Z nagrań monitoringu wynika, że związek z morderstwem może mieć młody mężczyzna. Rozmawiał z 75-letnią Jadwigą krótko przed jej tragiczną śmiercią. Ma charakterystyczny chód. Policja i prokuratura szukają właśnie tego mężczyzny, ale w Poznaniu nie udało się go odszukać. Być może przyjechał do Poznania na imprezę, a może jest obcokrajowcem pracującym w jednej z okolicznych firm.

Zobacz też: Morderstwo w Poznaniu: Sprawcę zatrzymano po 11 latach dzięki badaniom DNA

Poszukiwania trwają w całej Polsce, a pomocne są, jak słyszymy, właśnie nagrania z monitoringu oraz ślady biologiczne zostawione przez sprawcę na ciele ofiary. Pozwoliło to na wyodrębnienie jego profilu DNA.

- Trwają typowania osób mogących mieć związek ze sprawą. Wcześniej sprawdzano już kilku mężczyzn, podobnych do mężczyzny z nagrania. 7 marca, gdy przedłużaliśmy śledztwo, do zweryfikowania było jeszcze 16 mężczyzn. Jednego z nich już sprawdzono i nie ma związku z tą zbrodnią. Szukamy dalej

– podkreśla prokurator Łukasz Wawrzyniak, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Poznań Nowe Miasto.

Ten mężczyzna może mieć związek z zabójstwem nad Wartą:

Źródło: policja

Z nagrania monitoringu wynika, że poszukiwany mężczyzna jest leworęczny. W lewej dłoni, co uchwyciła kamera, trzymał papierosa. Prawą miał w kieszeni, być może coś w niej chował.

Jeśli w najbliższych miesiącach śledczy nie znajdą sprawcy, morderca może zostać złapany nawet po wielu latach. Tak było choćby w przypadku morderstwa Uli, 12-latki z Poznania. Do zbrodni doszło w 1998 roku, jej ciało znaleziono w wannie. Po 11 latach, dzięki kolejnym porównaniom wyników badań DNA, wytypowano Tomasza T., męża chrzestnej zamordowanej Uli. Mężczyzna do winy się nie przyznawał, nie wszystkie dowody go pogrążały, ale skazano go na dożywocie.

Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.