Możesz przez rok uczyć się w USA. 1 września rusza nabór chętnych

Czytaj dalej
Fot. Archiwum/Piotr Dobrosz
Norbert Ziętal

Możesz przez rok uczyć się w USA. 1 września rusza nabór chętnych

Norbert Ziętal

1 września rusza nabór do kolejnej edycji programu Future Leaders Exchange FLEX. Polscy uczniowie mają szansę na rok nauki w USA.

- Wyjeżdżając rok temu byłam ogromnie podekscytowana. Myślę, że w dużej części była to ekscytacja tą niewiadomą. Dopiero po przyjeździe miałam okazję zapoznać się w praktyce z tym, co mnie czekało - opowiada Kaja Figlarska, 18 - latka, uczennica drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu.

Niedawno wróciła z rocznego pobytu w niewielkim miasteczku Northville w stanie Michigan, niedaleko Detroit w USA. Uczyła się w amerykańskiej szkole średniej, mieszkała u amerykańskiej rodziny. Jest pobyt sfinansował rząd USA, w ramach programu edukacyjnego FLEX - Future Leaders Exchange.

To była najlepsza rzecz w moim życiu

- Program FLEX był najlepszą rzeczą, jaka przytrafiła mi się w życiu. Dał mi szansę rozwinąć moje umiejętności, poszerzyć wiedzę i horyzonty oraz przeżyć przygodę mojego życia - mówi Kaja.

Pierwsza edycja programu ruszyła w 1992 r. i do tej pory z wyjazdów skorzystało 25 tys. uczniów ze szkół średnich z Europy, Eurazji oraz Azji Środkowej.

Celem programu jest promowanie wzajemnego szacunku i zrozumienia pomiędzy obywatelami Stanów Zjednoczonych a mieszkańcami innych krajów. Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli lepiej się poznać, aby goście z Euroazji mogli „z pierwszej ręki” dowiedzieć się i wyrobić sobie zdanie o Amerykanach. I odwrotnie, aby Amerykanie lepiej poznali gości z odległych krajów.

1 września rusza nabór do kolejnej edycji FLEX, na wyjazdy w roku szkolnym 2018/2019.

Kto może skorzystać?

Z naszego kraju osoba posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, urodzona pomiędzy 1 stycznia 2001 r. i 31 grudnia 2002 r. Chodzi o uczniów trzeciej klasy gimnazjum lub pierwszej klasy liceum lub technikum.

W przypadku niepełnosprawnych, chodzi o osoby urodzone pomiędzy 15 lutego 2000 r. i 15 lipca 2003 r. Trzeba znać język przynajmniej w stopniu komunikatywnym, znajomość zostanie sprawdzona testem ELTiS. Uczeń powinien osiągać dobre wyniki w nauce i mieć charakter przyszłego lidera. Trzeba spełniać również warunki określone dla osób starających się o wizę amerykańską typu J-1.

Szczegółowe informacje dostępne są w Internecie, na stronie americancouncils.pl. Aplikacje składa się on-line, do 1 października. Późniejsze postępowanie kwalifikacyjne prowadzone jest w przyjaznej atmosferze.
USA są inne niż znane z filmów fabularnych

Kaja twierdzi, że USA różnią się od stereotypów, które występują w telewizji, filmach itp.
- Przed wyjazdem nie wyobrażałam sobie, że będę mieszkała w ogromnym domu, moi przyjaciele będą jeździli Mustangami, a w moim ręku stale będzie kawa ze Starbucksa. I dobrze, bo wcale to tak nie wyglądało. Niestety, często myślimy, że życie w Stanach Zjednoczonych jest bardzo łatwe, wypełnione dostatkiem i „amerykańskimi uśmieszkami”. Jednak, przynajmniej z mojej perspektywy, życie w USA wcale nie jest oderwane tak mocno od rzeczywistości. Spokojnie mogę stwierdzić, że Amerykanie to tacy sami ludzie, jak my i tak jak my mają mniejsze lub większe problemy i radości w życiu codziennym - mówi Kaja.

Norbert Ziętal

Jestem dziennikarzem Gazety Codziennej "Nowiny" oraz dziennikarzem i wydawcą portali nowiny24.pl i naszemiasto.pl. Od 26 lat zarabiam na życie, opisując historie innych ludzi.


Zajmuję się szeroką tematyką, głównie związaną z Przemyślem i miejscowościami powiatu przemyskiego oraz granicą polsko-ukraińską. Moją specjalnością są tematy samorządowe, polityczne, kryminalne, różne problemy związane z funkcjonowaniem granicy polsko-ukraińskiej. Zajmuję się tematami gospodarczymi, finansowymi, turystycznymi, edukacyjnymi, mniejszości narodowych i nowych technologii.


Najbardziej lubię „odkrywać” i opowiadać historie ciekawych, szerzej nieznanych ludzi. Swoim Czytelnikom w przyjazny sposób, infografikami, przedstawiam świat różnych statystyk i liczb, ważnych w ich codziennym życiu. Data journalism (dziennikarstwo danych) jest tym, w czym czuję się najlepiej.


Prywatnie lubię podróżować, a także wspólnie z moimi dwiema córkami (10- i 13-letnią), poznawać świat kodowania, animacji i social mediów. 


 



Każdą czynność można usprawnić



 


TOP MOICH TEKSTÓW


Wydarzenia



 


Rankingi



 


Ciekawi ludzie



 


Od Nowego Jorku po Moskwę


Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.