Można jeszcze starać się o przyjęcie na studia dzienne [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Można jeszcze starać się o przyjęcie na studia dzienne [wideo]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Na uniwersytetach w regionie ruszył drugi nabór. Miejsc jest sporo, ale warto się pospieszyć, bo z każdym dniem wybór będzie coraz mniejszy.

- Prowadzimy nabór uzupełniający na studia I stopnia i jednolite magisterskie - informuje dr Marcin Czyżniewski, rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Do wyboru są kierunki, na które nie został wypełniony limit miejsc. To m.in. agrobiologia, chemia, archiwistyka, historia, historia sztuki, kognitywistyka, socjologia, studia miejskie czy studia skandynawsko-bałtyckie. Na większość kierunków można zgłaszać się do 14 września. Wyjątkiem jest konserwacja i restauracja dzieł sztuki, sztuka mediów i edukacja wizualna oraz grafika, gdzie termin mija 12 września. Ponadto do 15 września można zgłaszać się na inżynierię biomedyczną i zdrowie publiczne w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Do 13 września trwa natomiast druga tura rekrutacji na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Można starać się o przyjęcie m.in. na biotechnologię, informatykę, pedagogikę, stosunki międzynarodowe, a także fizykę, geografię czy rewitalizację dróg wodnych. Ponadto uczelnia przyjmuje po raz pierwszy kandydatów na zarządzanie przyrodą. Właśnie otrzymała bowiem zgodę na uruchomienie tego kierunku.

- Jesteśmy zadowoleni z przebiegu tegorocznej rekrutacji - mówi Sebastian Nowak z biura prasowego UKW. - W pierwszej turze zapełniły się miejsca na 9 kierunkach. To więcej niż w ubiegłym roku. Osoby, które zgłaszają do nas w drugim etapie naboru stanowią 25 proc. wszystkich przyjętych na studia.

- Wolne miejsca czekają m.in. na zootechnice, rolnictwie, inżynierii biomedycznej, inżynierii materiałowej, inżynierii środowiska, architekturze krajobrazu, biotechnologii czy zarządzaniu - wymienia Agnieszka Szumska z Biura Rekrutacji Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.


Parodia", "dyskryminacja". Kolejna rekrutacja na poznańską AWF.
TVN24

Pełen wykaz kierunków, na których pozostały wolne miejsca znajduje się na stronie internetowej uczelni, tak samo jak w przypadku UKW czy UMK. Termin rejestracji internetowej i składania dokumentów w UTP mija 31 sierpnia.- Jednocześnie prowadzimy nabór na studia niestacjonarne I stopnia oraz stacjonarne i niestacjonarne studia II stopnia - dodaje Agnieszka Szumska (także na UKW i UMK - przyp.red.) - Na wrzesień zaplanowaliśmy również trzecią turę uzupełniającą dla tych kandydatów, którzy w sierpniu poprawiają egzaminy maturalne.

Cały czas kandydatów przyjmują również uczelnie niepubliczne. - Prowadzimy rekrutację na studia licencjanckie, inżynierskie i magisterskie. Te ostatnie wzbogacone są o ofertę studiów podyplomowych - informuje Magdalena Karpińska, pełnomocnik kanclerza ds. pr bydgoskiego wydziału Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. - Oprócz flagowych kierunków uczelni takich jak finanse i rachunkowość, zarządzanie oraz logistyka, kandydaci wybierają również studia związane z designem, psychologią, prawem i informatyką w biznesie. Rekrutację prowadzimy do 30 września.

- Mamy miejsca na wszystkich 15 kierunkach, m.in. na administracji, bezpieczeństwie i higienie pracy, budownictwie, energetyce, informatyce, fizjoterapii, logistyce, pielęgniarstwie, pracy socjalnej - informuje również Monika Jabłońska, rzecznik Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku. - Proponujemy nowe specjalności, np. kryminologię na bezpieczeństwie narodowym, agrobiznes na ekonomii czy alternatywne źródła i przetwarzanie energii oraz eksploatację maszyn i pojazdów na inżynierii mechanicznej.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.