Mroczny optymizm Leszka Mądzika

Czytaj dalej
Fot. Fot. Małgorzata Genca
Klaudia Olender

Mroczny optymizm Leszka Mądzika

Klaudia Olender

Wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą autorski teatr Leszka Mądzika Scena Plastyczna KUL świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Jego pomysłodawca i założyciel to jeden z najoryginalniejszych i najwszechstronniejszych polskich artystów, którego twórczość zajmuje szczególne miejsce w historii teatru i plastyki. Z prof. Leszkiem Mądzikiem rozmawiamy o koncepcji Sceny Plastycznej KUL, malowaniu światłem, fascynacji mrokiem, kosmosie i pierwszym spotkaniu z teatrem.

Jak rozpoczęło się Pana spotkanie z teatrem?

Tak naprawdę to spotkanie zaczęło się od 1967 roku. Pojawiłem się wtedy jako scenograf w Teatrze Akademickim KUL, pierwszym studenckim teatrze w Polsce powojennej. A jak do tego doszło? Studiowałem historię sztuki i miałem wystawę swoich prac malarskich na korytarzach KUL.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Klaudia Olender

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.