Multimedialne materiały w tygodniku Śląsk Plus. Zobacz, co robimy

Czytaj dalej
Redakcja

Multimedialne materiały w tygodniku Śląsk Plus. Zobacz, co robimy

Redakcja

Dziennik Zachodni oraz interaktywny tygodnik Śląsk Plus przygotowywany przez redakcję DZ zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Grand Press Digital przyznawaną przez redakcję miesięcznika Press. W uzasadnieniu napisano, że nagroda przyznana zostaje za wzorcowe wykorzystanie najnowszych narzędzi cyfrowych w pracy regionalnych dziennikarzy. Chcemy Wam dziś pokazać kilka prostych, ale ciekawych przykładów na to, jak staramy się ubarwiać nasze teksty materiałami multimedialnymi. Jak próbujemy opowiadać historię inaczej, w nowoczesny interaktywny sposób.

Oczywiście cały czas najważniejszy jest dla nas tekst, jego merytoryczna zawartość. Na to staramy się zwracać największą uwagę. Ale świat nowych mediów oferuje dziś wiele możliwości, by tłumaczyć zawiłości otaczającej nas rzeczywistości w nieco inny sposób. Wykorzystujemy interaktywne infografiki, wykresy, linie czasu, mapy, aktywne zdjęcia, dźwięki staramy się tworzyć coraz lepsze reportaże interaktywne. Poniżej kilka przykładów na to, jak to robimy i dlaczego serwis www.slaskplus.pl jest wyjątkowy.

Przede wszystkim to co od razu rzuca się w oczy. Tworząc Śląsk Plus zrezygnowaliśmy z agresywnych, przeszkadzających reklam. Forma prezentowanych treści jest bardziej przejrzysta, bardziej reportażowa i świetnie prezentuje się również na urządzeniach mobilnych, telefonach i tabletach. Przeglądanie zdjęć, jest łatwiejsze i szybsze, nie powoduje odświeżania całej strony i oszczędza czas użytkownika. Właśnie użytkownik, choć dla nas ciągle lepszym słowem jest Czytelnik, jest w serwisie Śląsk Plus najważniejszy.

To nasz wirtualny spacer. Żywa fotografia, do której można wejść rozejrzeć się, zrobić kilka kroków. Ten przykład pochodzi z materiału o Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Najedź kursorem na obraz i rozpocznij zwiedzanie

Kolejny przykład. Linia czasu 3D. Na tym przykładzie pokazaliśmy historię najsłynniejszych śląskich osiedli.

Najedź kursorem i przeglądaj linię czasu. Klikając w zdjęcia przeczytasz i zobaczysz więcej


Reportaże interaktywne. To forma dziennikarska, którą staramy się rozwijać. Poniżej dwa przykłady. Pierwszy poświęcony zespołowi Kruk. Materiał autorstwa Katarzyny Kapusty i Karola Gruszki, został wyróżniony na konferencji Photo-ex organizowanej przez Magnum Foundation w Nowym Jorku. Pokazywany był tam jako jeden dobrych przykładów przyszłości tradycyjnych mediów.

Kliknij w zdjęcie i zobacz cały reportaż

Drugi przykład. Reportaż "Na Nikiszu".
Kliknij w zdjęcie i zobacz cały reportaż

Infografiki. Poniżej przykład z tekstu dot. wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła, w którym poparzeni zostali górnicy. Oprócz innych elementów przygotowaliśmy również prosty schemat ludzkiej skóry.

Najedź i klikaj na strzałkę, poznaj schemat skóry

Kolejna infografika tym razem oparta na danych. Pokazaliśmy w taki sposób liczbę wstrząsów górniczych na Śląsku. Mapę można dowolnie przybliżać, aby zobaczyć dokładne miejsca wstrząsów. Można również sprawdzić ich daty.

Bawimy się również fotografią. To zdjęcie byłego prezydenta Katowic Piotra Uszoka przygotowaliśmy dzięki technologii typograficznej, która buduje portret ze słów. Każdy nawet najdrobniejszy element tego fotografii składa się tylko ze słów Piotr Uszok Katowice.

Dźwięk. W materiałach wykorzystujemy także dźwięki. Oto jeden z przykładów: piosenka śpiewana przez współczesną słowiankę wykorzystana w reportażu o ludziach, którzy kultywują słowiańskie zwyczaje.

Dźwięki możemy osadzać również w samym tekście. Wystarczy kliknąć i już można posłuchać wypowiedzi. Załączony fragment tekstu pochodzi z reportażu po wybuchu kamienicy w Katowicach.

[Kliknij i posłuchaj rozmowy z psychologiem Magdą Banertt] Te osoby są jeszcze w szoku. To jest przeżycie takie przeżycie traumatyczne, które nie pozwala im racjonalnie myśleć ...

Przedstawiamy również informacje wykorzystując mapy. Oto jeden z przykładów.

Dane oczywiście jak najczęściej chcemy przedstawiać w postaci aktywnych wykresów. To jeden z nich.

Najedź kursorem na wykres i przeglądaj dane

Z modelką Zuzanną Bijoch spacerowaliśmy po jej rodzinnych Katowicach. Efektem była taka oto mapa.

To tylko niektóre przykłady zastosowania nowych sposobów na ubarwienie tekstów w internecie. Niektóre i nieostatnie, bo prace rozwojowe w naszej redakcji trwają i są bardzo intensywne. Zapraszamy do obecnego wydania www.slaskplus.pl. Serwis jest płatny, ale pierwsze 7-dniowe logowanie jest darmowe. Pakiety płatności nie są wygórowane. Naszą ofertę możecie sprawdzić tutaj. Aktualne podwójne wydanie Śląska Plus jest darmowe dla wszystkich. Czytelnikom, którzy posiadają opłacone aktywne abonamenty dostęp do serwisu zostanie przedłużony. Zapraszamy.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.