Mundury, broń, samochody. Inscenizacja batalistyczna już w sobotę w parku miejskim

Czytaj dalej
Fot. UM Żary
red.

Mundury, broń, samochody. Inscenizacja batalistyczna już w sobotę w parku miejskim

red.

Bitwa o Żary już po raz trzeci. W inscenizacji wezmą udział grupy rekonstrukcyjne z Żagania, Rzepina, Polkowic, Namysłowa, a także Drezna.

Impreza wpisała się już na stałe w miejski kalendarz zastępując kłopotliwe, a ostatnio coraz bardziej niepoprawne politycznie, obchody rocznic wyzwolenia miasta.

Wśród organizatorów inscenizacji jest urząd miasta i Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego. Wspiera ich Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, 34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu, ŻDK oraz szereg grup rekonstrukcyjnych z lubuskiego, Wielkopolski, Dolnego Śląska oraz zza naszej zachodniej granicy.

Inscenizacja bitwy o Żary gromadzi co roku kilkuset widzów

- Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem - mówi z zadowoleniem Jacek Jakubiak, dyrektor Muzeum PograniczaŚląsko - Łużyckiego. - W tym roku zobaczymy czołg T-34, transportery opancerzone, samochody i trochę motocykli. Przedstawimy ewakuację niemieckich mieszkańców, elementy zajadłej obrony miasta i ataku żołnierzy Armii Czerwonej.
Osią spektaklu będzie parkowe wzniesienie, na które poprowadzone zostanie natarcie wojsk rosyjskich. Niemcy bronić będą się na szczycie.

Walki o miasto toczyły się w połowie lutego 1945 roku. Zadanie jego zdobycia przypadło 10 Korpusowi Pancernemu wchodzącego w skład 4 Armii gen. Leluszenki. Rosjanie uderzyli od północy obawiając się silnej obrony we wschodnich dzielnicach miasta.
W pierwszym dniu walk udało im się opanować dworzec i węzeł kolejowy. Zdobyto magazyny z częściami do samolotów i wagony pełne węgla. W kolejnych dniach wyeliminowano w pełni niemiecką obronę, składającą się w znacznej mierze z batalionów policyjnych i Volkssturmu.

Doskonały opis paniki, jaka zapanowała w mieście, pozostawił szwedzki korespondent wojenny, Christer Jaederlund. Dziennikarz był świadkiem odjazdu ostatniego pociągu do Berlina 13 lutego.

red.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.