Mural upamiętniający babcię Noncię, spacer romskim szlakiem i biesiada na kwadracie

Czytaj dalej
Fot. Agata Wolańska
Agata Wolańska

Mural upamiętniający babcię Noncię, spacer romskim szlakiem i biesiada na kwadracie

Agata Wolańska

Już w środę odsłonięcie muralu babci Nonci na ścianie Szkoły Podstawowej nr 1. Później w programie występ Katjushy Kozubek i Romani Cierheń.

- Dzisiaj jesteśmy na spacerze szlakiem gorzowskich Romów. Właśnie dobrnęliśmy do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i do Parku - mówiła nam wczoraj Katarzyna Miczał, organizatorka spaceru. Jego uczestnicy spotkali się nad Wartą, skąd przeszli koło katedry do Parku Róż i biblioteki wojewódzkiej. Następnie udali się w stronę ul. Kosynierów Gdyńskich (jest tam dom Papuszy) i amfiteatru.

Ale wczorajsza akcja nie jest jedyną związaną z Romami. Katarzyna Miczał jest także współinicjatorką akcji „Mural dla babci Nonci”. - Zapraszamy już od 18. Na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 1 będzie odsłonięcie muralu, a pół godziny później planujemy otwartą romską biesiadę. Będzie bigos, ognisko, rwane kluski romskie! - zaprasza organizatorka.

Babcia Noncia, a raczej Alfreda Markowska, w czasie II wojny światowej ocaliła około 50 dzieci romskich i żydowskich. Znajdowała im kryjówki i fałszowała dokumenty.

Pracowała na kolei. To pomogło jej zabierać maluchy z miejsc pogromów i transportów do obozów zagłady.

W tym roku skończyła 91 lat. - Dlaczego mama te dzieci ratowała? Ona nie miała nikogo z najbliższej rodziny. Ani rodziców, ani rodzeństwa. Sama przeżyła, bo się ukryła - mówiła „Gazecie Lubuskiej” jej córka Maria Majewska ponad rok temu.

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.