Stałe godziny otwarcia i atrakcje nie tylko z historią w tle: Zapraszamy do Podborska.
Choć schron-magazyn amunicji atomowej, zlokalizowany na terenie dawnej, tajnej bazy Armii Radzieckiej w Podborsku koło Białogardu, zwiedzać można od września ubiegłego roku, trwająca właśnie majówka otwiera pierwszy w jego historii sezon letni. Muzeum Zimnej Wojny, bo taką oficjalną nazwę nosi obiekt, to zamiejscowy oddział-wystawa stała Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzeg.
Schron czynny co niedzielę
- Przede wszystkim ustaliliśmy stałe dni i godziny zwiedzania, a to dla naszych gości najważniejsza informacja - mówi „Głosowi” dyrektor MOP Aleksander Ostasz. Podlegająca mu placówka muzealna w Podborsku czynna jest od 30 kwietnia w każdą niedzielę od godz. 11.00 do 14.00.
- Każde wejście do schronu odbywać się będzie w asyście prowadzącego grupę przewodnika i trwać około 50 minut. Zaczynamy o pełnych godzinach, czyli 11.00, 12.00 i 13.00 - uzupełnia nasz rozmówca.
Jak zaznaczają muzealnicy, system ten na pewno utrzymany zostanie do końca czerwca, a potem czas zwiedzania zostanie jeszcze wydłużony.
- Od początku wakacji planujemy, co najmniej 2 dni w tygodniu, w których zwiedzający będą mogli indywidualnie obejrzeć nasz obiekt. Jeden z nich na pewno będzie dniem powszednim, drugi to rzecz jasna niedziela - wyjaśnia dyrektor Ostasz.
- Jeśli zainteresowanie będzie duże, na co rzecz jasna liczymy, dodamy też kolejne godziny odwiedzin.Warto zapamiętać, że w związku z majówką schron w Podborsku otwarty będzie dłużej. Już w poprzednią niedzielę, 30 kwietnia, można go było zwiedzać od godz. 11.00 do godz. 16.00 (wejścia z przewodnikiem o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00). Tak będzie i w najbliższą niedzielę.
Będą dodatkowe atrakcje
Kołobrzescy muzealnicy doskonale zdają sobie sprawę, że stała wystawa, choćby najciekawsza, to nie wszystko. W związku z powyższym, na terenie Muzeum Zimnej Wojny zaplanowane zostały dwa wydarzenia dodatkowe, które mają zwrócić uwagę na Podborsko nie tylko sympatyków wojskowości.
Noc Muzeów też tutaj
Już 13 maja placówka w Podborsku włączy się w tegoroczne obchody Europejskiej Nocy Muzeów.
- Oprócz możliwości obejrzenia naszego obiektu i wysłuchania ciekawych historii z nim związanych, druga sobota przyszłego miesiąca będzie okazją, by obejrzeć przynajmniej jeden pojazd, który wykorzystywany był w czasie, gdy radziecka baza funkcjonowała - zachęca Rafał Semołonik z koszalińskiego Studio Historycznego Huzar, jeden z przewodników po schronie. Tego dnia zaplanowano także atrakcję artystyczną.
- Dzięki uprzejmości Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie, w industrialnym wnętrzu jednej z hal magazynowych naszego obiektu zaprezentowana zostanie wystawa rzeźb znanego przed II wojną światową w regionie, białogardzkiego rzeźbiarza, Joachima Utecha - uzupełnia nasz rozmówca.13 maja wystawę będzie można zwiedzić między godz. 18.00 a 21.00, jak na noc muzeów przystało - całkowicie bezpłatnie.Kolejne wydarzenie, do którego przygotowania już się rozpoczęły, to III Zlot Zimnowojenny, który tym razem odbywać się będzie nie w Kołobrzegu, a właśnie w Podborsku.
W czasie tej imprezy, zaplanowanej na 15 i 16 lipca, poradziecką bazę odwiedzi ponad setka rekonstruktorów odtwarzających jednostki wojskowego okresu zimnej wojny oraz właściciele historycznych pojazdów wojskowych. Będzie czołg, transportery opancerzone, ciężarówki i wiele mniejszego sprzętu.
Noc w schronie
W czasie zlotu zaplanowana została także dodatkowa, unikatowa na ogólnopolską skalę atrakcja - możliwość spędzenia nocy nie tylko na terenie bazy, po zamknięciu zlotowiska dla zwiedzających, ale także samego schronu.
- Liczbę osób, która będzie mogła z tego skorzystać, ograniczyliśmy do 40, decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółami z przyjemnością podzielimy się telefonicznie oraz za pośrednictwem naszej poczty elektronicznej. Oprócz tego muzealnicy zachęcają do skorzystania z oferty związanej z tzw. zielonymi szkołami czy całodniowymi wycieczkami dla grup zorganizowanych z ogniskiem, czy wędrówką po terenie całej bazy.
Jedyny taki obiekt w Europie
Baza-magazyn amunicji atomowej nr 3001 w Podborsku zbudowany został pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Przez ponad 2 dekady miał charakter ściśle tajny, składowano tutaj co najmniej kilkadziesiąt głowic i bomb atomowych. Była jednym z trzech tego rodzaju obiektów w Polsce, dwa inne zlokalizowano w Brzeźnicy-Kolonii niedaleko Wałcza i Templewie na Ziemi Lubuskiej.
Ostatnie środki bojowe wycofano stąd pod koniec lat osiemdziesiątych.
Dziś Muzeum Zimnej Wojny to jedyna tego typu atrakcja w Europie. Schron-magazyn, który stanowi główną część placówki, zachowany jest w 99 proc. w stanie oryginalnym. Wokół zachowały się także inne elementy poradzieckiej infrastruktury, w tym potężny bunkier przeznaczony dla wyrzutni rakietowych.
By dotrzeć do Muzeum Zimnej Wojny należy przy przejeździe kolejowym w Podborsku skręcić z drogi wojewódzkiej nr 169 w las, w stronę aresztu w Dobrowie.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwiedzania udzielane są pod adresem e-mail: podborsko@muzeum. kolobrzeg.pl oraz numerem telefonu: 512-481-493. Placówka posiada także swój profil na portalu społecznościowym Facebook.