Kiedy 99 lat temu kształtowały się granice odrodzonego państwa polskiego, Niemcy próbowali ratować ze swego przedwojennego zasięgu terytorialnego, co tylko się da. Dlatego zaproponowali na konferencji pokojowej w Wersalu powołanie nowego państwa, niezależnej Republiki Toruńskiej.
Od czasu deklaracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, dotyczącej powstania po zakończeniu I wojny światowej niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza, sprawa polskich granic zachodnich miała silniejsze niż wcześniej oparcie na gruncie międzynarodowym. Konkretne ustalenia jednak miały zapaść dopiero w podparyskim Wersalu, w pałacu Ludwika XIV.
Konferencja rozpoczęła się 18 stycznia 1919 r. Wzięło w niej udział 27 krajów, a w Radzie Najwyższej zasiedli przedstawiciele pięciu zwycięskich państw: Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Włoch. Głównym celem było ustanowienie trwałego pokoju i podjęcie decyzji co do przyszłości pokonanych państw. 29 stycznia 1919 roku na konferencji przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego Roman Dmowski, znany z antyniemieckości, przedstawił polskie postulaty terytorialne, zakładające włączenie do przyszłej Polski części ziem na zachodzie, które zamieszkiwały skupiska polskiej ludności (w tym i Pomorze Gdańskie) w zamian za rezygnację z części kresów wschodnich.
W dalszej części artykułu
- czy raport uwzględnił żądania Polaków?
- niemiecka manipulacja
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień