Na co Zielona Góra wyda 852 mln zł?

Czytaj dalej
Fot. Urząd miasta Zielona Góra
Leszek Kalinowski

Na co Zielona Góra wyda 852 mln zł?

Leszek Kalinowski

Prezydent przedstawił projekt budżetu na 2017 rok. Mamy zyskać autobusy na prąd, ronda, proste drogi, nowe ścieżki rowerowe, monitoring, fontanny... Jak dokument oceniają radni?

W sobotę poznaliśmy projekt uchwały budżetowej Zielonej Góry na przyszły rok. Po stronie dochodów zaplanowano w nim 828 mln zł. Natomiast do wydania przewidziano 852 mln zł. Oznacza to deficyt w wysokości 24 mln zł. To duży wzrost w porównaniu z kończącym się właśnie rokiem, w którym deficyt wyniósł niecały milion złotych.

Inwestycje 2017 roku? Budowa centrum przesiadkowego MZK i pierwsze przetargi na autobusy elektryczne (40 mln zł), rewitalizacja obszarów (28 mln zł), ul. Aglomeracyjnej (23 mln zł), ścieżek rowerowych (17 mln zł), budowa ronda na wjeździe do Raculi (12), Domu Harcerza (12 mln zł), przebudowa ul. Bohaterów Westerplatte (8,6 mln zł), modernizacja dawnego archiwum na Dzielnicowy Dom Kultury w Starym Kisielinie (5 mln zł), rozbudowa hospicjum (3,4 mln zł). Będą rewitalizowane parki, w tym te w Zatoniu i Kiełpinie, Sowińskiego, przy ul. Partyzantów, zmieni się Dolna Gęśnika. Będzie modernizacja i zagospodarowanie placu teatralnego, przy filharmonii, Matejki (pierwszy w mieście parking podziemny), monitoring. Zaplanowano też przygotowanie budynku na pl. Słowiańskim na wydział prawa. Wśród przyszłorocznych zadań jest też budowa hali sportowej w Ochli, przebudowa dróg i inne. Skąd na to pieniądze? Dzięki unijnym funduszom, zewnętrznym środkom, budżetowi integracyjnemu, obywatelskiemu.

Czytaj w poniedziałek, 21 listopada, w "Gazecie Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.