Wojciech Mąka

Na lewych papierosach mafia, także w regionie, zbija kokosy

Skarbówka szacuje straty państwa na nielegalnych papierosach i tytoniu na miliony złotych. I walczy... Fot. Sebastian Wołosz Skarbówka szacuje straty państwa na nielegalnych papierosach i tytoniu na miliony złotych. I walczy...
Wojciech Mąka

Sprawa jest poważna. Przestępcy przerzucili się z rozbojów i porwań na zlecenie na bezpieczniejsze dla nich handel miękkimi narkotykami i lewymi papierosami oraz wyłudzenia podatku VAT. To prawdziwe eldorado - zyski są olbrzymie, a ewentualne kary - niskie.

Większość zorganizowanej przestępczości przechodzi z przestępstw kryminalnych na ekonomiczne - one są bardziej opłacalne i mniej penalizowane - mówił niedawno Piotr Walczak, wiceminister finansów i generał Służby Celno-Skarbowej, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

I trudno nie przyznać mu racji. Ale w przypadku narkotyków tendencja jest nieco inna - mało kto angażuje się obecnie w wielkie transporty i hurt. Narkotykowe „sklepiki” na osiedlach Bydgoszczy czy Torunia to też rzadkość. Na „rynku” po wielkim gangu niedawno skazanego przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy „Kadafiego” następców nie widać. Teraz dilerzy marihuany to zwykle dwie-trzy osoby sprzedające pokątnie niewielkie ilości narkotyków na dyskotekach czy w pubach. Nierzadko zresztą sami uprawiają trawkę. Ostatnio policjanci z Inowrocławia i Sępólna namierzyli i zlikwidowali dwie duże plantacje, mieszczące się w specjalnych magazynach. Przejęto ponad 5 tys. krzaków, ponad 65 kg marihuany oraz specjalistyczną aparaturę. Zatrzymano... jedynie dwie osoby.

Dwa kilogramy amfetaminy

W dalszej części artykułu:

 • Gdzie ostatnio złapano dielrów narkotyków
 • Jaki kraj przoduje w produkcji nielegalnych papierosów
 • Gdzie w regionie handluje się nielegalnym tytoniem

 

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Wojciech Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.