Łódzkie Włókniarki będą patronkami dotychczas bezimiennej Szkoły Podstawowej nr 206 przy ul. Łozowej 9. Taką decyzję podjęła w głosowaniu społeczność placówki, wśród której liczebnie dominują uczniowie. Łódzkie Włókniarki zyskały większe poparcie od Wandy Rutkiewicz oraz Andrzeja Wajdy.
Podstawówka z Radogoszcza to kolejny punkt na mapie miasta, który upamiętni Łódzkie Włókniarki - po tym jak stały się one patronkami rynku w Manufakturze.
- Będziemy też jedyną szkołą o takim imieniu w Polsce - cieszy się Igor Dąbrowski z klasy VII A, przewodniczący samorządu uczniowskiego.
„Bezimienność” SP nr 206 postanowił odmienić Witold Młynarczyk, od niedawna dyrektor podstawówki. Jednak sprawę wyboru postanowił zamienić w długą lekcję historii i demokracji.
W ubiegłym semestrze w szkolnym holu pojawiła się specjalna skrzynka na propozycje kandydatur. Mogli z niej korzystać uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy szkoły.
- Na wrzucanych kartkach bardzo często pojawiało się nazwisko Roberta Lewandowskiego - uśmiecha się Natalia Sadurek, kolejna przedstawicielka uczniowskiego samorządu.
Jednak piłkarska gwiazda nie była wzięta pod uwagę w ostatecznym głosowaniu: zgłaszający nie podali bowiem żadnego uzasadnienia tej kandydatury.
Argumentów nie zabrakło za to zgłaszającym Łódzkie Włókniarki, himalaistkę Wandę Rutkiewicz oraz reżysera Andrzeja Wajdę. I te propozycje znalazły się w finale całej procedury. Do głosowania doszło 15 lutego.
- Ale zanim głosowaliśmy, uczniowie przygotowywali plakaty związane z działalnością wytypowanych propozycji. Odbywały się lekcje wychowawcze poświęcone potencjalnym patronom. Rutkiewicz, Wajdy i Łódzkich Włókniarek nie zabrakło także na zajęciach z historii - opowiada Elżbieta Pecyna, nauczycielka z SP nr 206.
19 lutego po przeliczeniu oddanych głosów wszystko było jasne. Łódzkie Włókniarki (280) zdobyły większe poparcie od Wandy Rutkiewicz (172) i Andrzeja Wajdy (127). Największą siłą w tych wyborach dysponowali uczniowie (291 z klas I-VII), choć mogli głosować także pracownicy szkoły i rodzice uczniów.
Dlaczego Łódzkie Włókniarki? W oficjalnym uzasadnieniu wyboru (wkrótce zapoznają się z nim radni), mowa jest o ważnej roli przemysłu włókienniczego od samych początków miasta, ale przede wszystkim o ciężkim losie kobiet pracujących w fabrykach, które jeszcze w latach 50. XX wieku jadły jednocześnie obsługując krosna (np. w zakładach „Marchlewskiego)”.
Władze szkoły szacują, że radni zatwierdzą patrona szkoły w takim czasie, aby SP nr 206 przyjęła je jeszcze w 2018 r. Ważną sprawą jest ufundowania sztandaru, na który szkoła już szuka sponsorów.