Alicja Cichocka-Bielicka

Na UMK powstała straż uniwersytecka. Co to takiego?

Straż uniwersytecka będzie patrolować teren UMK codziennie w godzinach od 6 do 22, władze wykluczają jednak interwencje w domach studenckich, tak jak Fot. Jacek Smarz Straż uniwersytecka będzie patrolować teren UMK codziennie w godzinach od 6 do 22, władze wykluczają jednak interwencje w domach studenckich, tak jak dzieje się to na przykład na Uniwersytecie Gdańskim
Alicja Cichocka-Bielicka

Formacja jeszcze nie powstała, a Uniwersytet Mikołaja Kopernika już ma z nią spory kłopot.

Rekrutacyjną poprzeczkę zawieszono bardzo wysoko i trudno znaleźć odpowiednich kandydatów. Uczelnia kolejny raz ogłasza, że szuka chętnych do swojej nowej formacji. Do tej pory przesłuchano około dwudziestu kandydatów, na razie wybrano dwóch.

Mediator i porządkowy

Strażnicy uniwersyteccy mają pełnić rozmaite zadania - reprezentować UMK, być chodzącą informacją o uniwersytecie, która pomoże błądzącym po kampusie.

Przede wszystkim jednak będą pilnować porządku w miasteczku UMK, kontrolować na przykład, czy samochody są zaparkowane prawidłowo, wyłapywać nielegalnie plakatujących (można to robić tylko za zgodą uczelni), czy interweniować w sytuacjach konfliktowych.

- Szukamy osób o wysokiej kulturze osobistej, pozytywnie nastawionych do ludzi, a przy tym opanowanych, które odnajdą się w trudnych sytuacjach i w razie konfliktu będą skutecznymi mediatorami - jak zaznacza Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK, kandydaci nie muszą mieć tych konkretnych umiejętności. - Ważna jest dla nas odpowiednia osobowość i predyspozycje, chętnym zapewniamy wszechstronne szkolenia.

Uzbrojeni po zęby?

To właśnie spokój i opanowanie mają być największą bronią strażników, gdy na przykład dojdzie do studenckiej szarpaniny czy słownego ataku na terenie kampusu.

- W razie potrzeby strażnicy będą mogli wezwać policję - jak podkreśla Ewa Walusiak-Bednarek, zasady takiej współpracy władze UMK dopiero ustalą. - Jak wiadomo każda interwencja policji czy straży miejskiej na terenie UMK wymaga zgody rektora.

Strój szyty na miarę

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Cichocka-Bielicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.