Alicja Cichocka-Bielicka

Na Zieleńcu fabryki prądu na dachach. Prąd może być tańszy

Specjaliści uważają, że dachy wieżowców z wielkiej płyty to idealne miejsce na takie instalacje fotowoltaiczne Fot. Polska Press Specjaliści uważają, że dachy wieżowców z wielkiej płyty to idealne miejsce na takie instalacje fotowoltaiczne
Alicja Cichocka-Bielicka

Osiedla z wielkiej płyty mają potencjał stać się gigantycznymi elektrowniami słonecznymi - uważają specjaliści, a rząd chce premiować takie projekty. W Toruniu prąd ze słońca chce produkować SM „Zieleniec” gotowa instalować panele na wszystkich swoich budynkach.

- Dla mieszkańców oznacza to obniżenie rachunków za prąd w częściach wspólnych aż o 70 procent - wylicza Krzysztof Trawiński, wiceprezes SM Zieleniec.

Ta nieduża toruńska spółdzielnia mieszkaniowa chce zasilać energią ze słońca oświetlenie klatek schodowych, terenów osiedlowych, węzłów ciepła w kotłowniach gazowych we wszystkich swoich 24 budynkach.

Ma szansę stać się pierwszą w Toruniu spółdzielnią wykorzystująca instalacje fotowoltaiczne na dachach w takiej skali. Zarząd ma już gotowy projekt, jest po pierwszych rozmowach z bankiem, który mógłby kredytować pomysł. Warta 1 mln 200 tys. złotych projekt musi najpierw otrzymać unijne dofinansowanie (w wysokości 50 procent wartości). - Czekamy na wyniki konkursu marszałka województwa kujawsko-pomorskiego - mówi wiceprezes.

Do wizji gigantycznych elektrowni słonecznych na największych toruńskich osiedlach wieżowców z wielkiej płyty prezesi spółdzielni SM „Na Skarpie” i „Rubinkowo” podchodzą z rezerwą. Pomysł oceniają jako ciekawy, ale ryzykowny, bo drogi i nie dający spektakularnych oszczędności.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Alicja Cichocka-Bielicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.