Najlepsi uczą się w Zdunowie. "Tu jest światowy poziom"
Profesorowie i lekarze z całej Polski i świata przyjechali do Zdunowa na sympozjum poświęcone niewydolności oddechowej. Przyjezdni podkreślają, nasz szpital jest najlepszy w tej dziedzinie.
Już tradycją stało się to, że w grudniu do szpitala w Zdunowie przyjeżdżają specjaliści z całego świata na międzynarodowe sympozja dotyczące chorób układu oddechowego. Tematem przewodnim tegorocznego jest postępowanie z niewydolnością oddechową.
- Zaprosiliśmy pulmonologów, którzy opowiedzą nam o farmakoterapii, anestezjologów i oczywiście torakochirurgów, którzy również leczą niewydolność oddechową, łącznie z transplantacjami płuc - mówi profesor Tomasz Grodzki. - Sympozjum to nie tylko wykłady i konferencje. To również festiwal torakochirurgii.
Najlepsi lekarze świata przyjechali do Zdunowa po to, aby nauczyć się przeprowadzać mało inwazyjne operacje, takie jak: wprowadzania spirali wewnątrzoskrzelowych, rzadko wykonywaną operację przełyku oraz wideotorakoskopową lobektomię.
Wideotorakoskopowa lobektomia to jedna z najlepszych i najmniej inwazyjnych operacji. Dzięki małym nacięciom w ścianie klatki piersiowej wprowadza się do jamy opłucnowej kamerę, a przez kolejne dwa nacięcia narzędzia chirurgiczne, którymi torakochirurg operuje oglądając pole operacyjne na ekranie monitora. Wczoraj taki zabieg przeprowadzał światowy specjalista w tej dziedzinie Alan Sihoe z Uniwersytet Honkong.
- Problem tradycyjnych operacji polega na tym, że czas powrotu pacjenta do zdrowia wydłuża się - mówi profesor Alan Sihoe. - Dzisiaj możemy przeprowadzać mało inwazyjne operacje, które to przyspieszają.
Drugą operację polegającą na umieszczeniu w płucach pacjenta specjalnych spirali, które wyginają się i napinają drzewo oskrzelowe przeprowadzili lekarze ze Zdunowa. Zabieg wykonuje się u pacjentów z ciężką rozedmą płuc przy użyciu toru wizyjnego radiologicznego.
Specjalne pręty nitinolowe, wkłada się do oskrzeli u chorych z ciężką rozedmą płuc. Ta innowacyjna metoda znacznie skraca powrót do formy pacjenta. Operacji przypatrywali się lekarze z różnych oddziałów w Polsce.
- Ta metoda jest bardzo obiecująca. Szczecin jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który ją stosuje, więc przyjechałem tutaj żeby się tego nauczyć - mówi Piotr Korczyński, pulmonolog z Warszawy.
Dzisiaj w hotelu Radisson odbędą się wykłady i spotkania z innymi specjalistami. Sympozjum jest otwarte i bezpłatne. W poniedziałek do Zdunowa przyjadą kolejni specjaliści, m.in. z Meksyku.