Najlepszą czekoladę robili u Sobzticka
Przed wojną Racibórz słynął z wielu wielkich fabryk, które zaopatrywały miasta całego ówczesnego państwa niemieckiego. O dawnej świetności takich zakładów jak Doms, który produkował znane w całej Europie wyroby tytoniowe, przypominają dziś m.in. aukcje internetowe, na których pojawiające się pamiątki po dawnych fabrykach, sprzedawane są za grube pieniądze. Rozpoczynamy cykl “Raciborskie Fabryki”, w którym będziemy przedstawiać najważniejsze, przedwojenne zakłady Raciborza.
Wiecie, że pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech? Czekoladki produkowane w raciborskiej fabryce czekolady Sobzticka trafiały na stół Cesarza Niemieckiego Wilhelma I...
- Firmę założoną w 1828 roku przez Feliksa Sobzticka rozwinął jego syn Franciszek, który w 1868 roku wykupił grunty w kwartale pomiędzy dzisiejszymi ulicami Batorego, Środkową, Nowomiejską Podwale. W miejscu gdzie dziś znajduje się Urząd Miasta w Raciborzu zbudował fabrykę, w której produkowano czekoladę, przy użyciu pary - opowiada Adam Knura, historyk z raciborskiego muzeum, w którym kilka lat temu zorganizowano wystawę dotyczącą wielkiego, przedwojennego raciborskiego przemysłu.
Firma szczyciła się tytułem Królewskiego Dostawcy, nadanym jej przez Cesarza Niemieckiego Wilhelma I w 1882 r. Produkowane u Sobzticka czekolady, wafle i cukierki trafiały do sklepów znajdujących się na całym terytorium państwa niemieckiego (filie i sklepy znajdowały się m.in. we Wrocławiu, Monachium, Berlinie).
Jedna z największych fabryk Raciborza (w 1910 r zatrudniała 1261 pracowników) upadła podczas światowego kryzysu z końcem lat 20. XX w.