Najnowsza książka Zbigniewa Grochowskiego. Błogosławieństwo od papieża Franciszka
Prymas Tysiąclecia oraz niewielka parafia w Strzyżowie to bohaterowie najnowszej książki Zbigniewa Grochowskiego. Toruński historyk za tę publikację dostał wiele cennych podziękowań.
„Jego Świątobliwość dziękuje za książkę wraz z dedykacją. Pragnę zapewnić, że Ojciec Święty ogarnia Pana swoją modlitwą, życząc obfitych owoców pracy, włożonej w opracowanie książki. Jego Świątobliwość z serca Panu i jego Czytelnikom błogosławi” - tak brzmią słowa listu przesłanego do Zbigniewa Grochowskiego z Watykanu z podpisem papieża Franciszka.
Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz napisał natomiast: „Gratuluję kolejnej pozycji, która z pewnością wielu Czytelników skłoni do głębszej refleksji na temat życia i posługi Prymasa Tysiąclecia. Jestem z uznaniem dla owoców Pana wytrwałej pracy. Życzę kolejnych sukcesów edytorskich”.
Zobacz także: Wybuch gazu w mieszkaniu przy ul. 63 Pułku Piechoty w Toruniu
Wszystkie te piękne słowa popłynęły do Zbigniewa Grochowskiego po tym, jak ukazała się jego kolejna książka poświęcona księdzu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu oraz parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Strzyżowie koło Hrubieszowa. Właśnie tę parafię w 1947 roku erygował ówczesny biskup lubelski ks. Stefan Wyszyński. Toruński historyk postanowił połączyć dzieje parafii z opowieścią o wybitnym duchownym.
- Nie ukrywam, że za tym wszystkim kryje się też prywatny wątek. W kościele w Strzyżowie ochrzczona została moja żona, tam też przyjęła pierwszą komunię świętą i tam wciąż żyją nasi wspólni bliscy - opowiada Zbigniew Grochowski.
Książka idealnie wpisuje się w stylistykę Zbigniewa Grochowskiego, a więc jest zbiorem testów z pytaniami i odpowiedziami. Tych ostatnich jest w sumie 600. Pierwsza część publikacji w pełni poświęcona jest księdzu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu - od jego dzieciństwa aż po ostatnie lata. Ukazuje ona również sytuację kościoła w Polsce w tych trudnych czasach. Jest tam również wątek klasztoru w Rywałdzie w powiecie grudziądzkim, gdzie prymas był więziony.
Kolejna część książki opowiada o historii parafii w Strzyżowie i dziejach tamtego kościoła. Jeden z testów autor w całości poświęcił Mieczysławowi Bekkerowi, polskiemu naukowcowi rodem ze Strzyżowa, który był współkonstruktorem pojazdu księżycowego dla NASA.
Opublikowana niedawno książka jest 24. w dorobku Grochowskiego. Ma on w planach kolejne publikacje, na które czytelnicy bardzo czekają. Jego książki wydaje Wydawnictwo Adam Marszałek.
Mam tyle planów i podjętych już zobowiązań, że będę zmuszony pisać swoje książki do osiemdziesiątki.