Najpopularniejsze kierunki studiów. Na co młodzi decydują się najczęściej?
Nie studiuje się tylko po to, żeby mieć tytuł magistra czy inżyniera. O popularności kierunku decyduje przede wszystkim rynek pracy
Przedstawiamy najpopularniejsze kierunki wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Kierunki techniczne
Mówi się, że inżynier zawsze znajdzie pracę. I coś w tym jest: kierunki techniczne są najpopularniejsze wśród maturzystów. Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników wybierają mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, elektrotechnikę. Modne są też budownictwo, architektura z urbanistyką, inżynieria materiałowa czy towaroznawstwo.
Kierunki ekonomiczne
Przed laty uczelnie często oferowały marketing i zarządzanie na jednym kierunku. Dzisiaj są to przeważnie kierunki osobne. Wśród kierunków ekonomicznych prym wiedzie ekonomia, zarządzanie, finanse i rachunkowość oraz podatki i inwestycje.
Kierunki medyczne
Kierunek lekarski i farmacja to czołówka w tej grupie. Wielu chętnych jest też na stomatologię oraz pielęgniarstwo i położnictwo. Fizjoterapia także cieszy się zainteresowaniem wśród kandydatów.
Kierunki społeczne
Prawo, psychologia i socjologia – tak wygląda ścisły top. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych często decydują się również na dziennikarstwo, public relations, administrację czy politologię i kulturoznawstwo.
Kierunki rolnicze i leśne
Studia na kierunkach rolniczych przyciągają coraz więcej chętnych. Podobnie, chociaż nie w takim stopniu, jak rolnictwo, przyciąga leśnictwo. Do grupy kierunków rolniczych i ścisłych zalicza się niekiedy też kierunki weterynaryjne: weterynarię i zootechnikę.
Kierunki humanistyczne
Filologia angielska zdobywa zawsze rzesze kandydatów. Podobnie, jak germanistyka. Studenci w dalszym ciągu chętnie decydują się na studiowanie na kierunkach polonistyka lub lingwistyka stosowana.