Ryszard Warta

Najsympatyczniejsze odsłonięcie, najgłośniejszy protest, najważniejsza zmiana kadrowa [MINĄŁ TYDZIEŃ]

Iluminacje, światła, najróżniejsze formy oświetlania i podświetlania - to rzecz miła, lecz niestety coraz droższa. Fot. Piotr Hukało/Polskapress Iluminacje, światła, najróżniejsze formy oświetlania i podświetlania - to rzecz miła, lecz niestety coraz droższa.
Ryszard Warta

Gustowna tablica zawisła po sąsiedzku, niedaleko naszej redakcji, na kamienicy przy Szerokiej 9, ale na ścianie szczytowej, od strony Podmurnej. Adres oczywiście nieprzypadkowy. Tu artysta mieszkał i tu także jeszcze przed wojną jego ojciec prowadził najlepszą w przedwojennym Toruniu drogerię. I bardzo by miło i jakby tak nawet rodzinnie.

Zwłaszcza, gdy swego męża wspominała Pani Krystyna Szalewska-Gałdyńska, albo gdy Marcin Czyżniewski staro-nowy przewodniczący Rady Miasta mówił, że wychował się w domu, w którym na jednej ścianie wisiały zdjęcia Olgierda Gałdyńskiego, a na drugiej litografie Krystyny Szalewskiej.

A dodać jeszcze trzeba, że odsłonięcie tablicy, na którym stawili się - z całym szacunkiem dla władzy świeckiej i duchowej - „wszyscy święci” w mieście, od prezydenta Zaleskiego, przez marszałka Całbeckiego po biskupa - Śmigla, było inicjatywa przewodników z toruńskiego oddziału PTTK za co przewodnikom chwała i cześć.

Najgłośniejsza pikieta tygodnia - tym razem na Fosie Staromiejskiej pod siedzibą sadów. Nie, tym razem nie w kwestii obrony praworządności i trójpodziału władzy, co raczej w sprawie podziału pieniędzy. Pracownicy administracyjni sądownictwa protestują przeciwko skandalicznie niskim płacom i żądają tysiąca złotych podwyżki. Tymczasem resort sprawiedliwości proponuje tylko 200 zł, a więc zapowiada się, że protest będzie kontynuowany.

Pozostało jeszcze 35% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Ryszard Warta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.