Największy projekt sektora chemicznego ostatnich
Umowę na zbudowanie fabryki do produkcji najważniejszych składników tworzyw sztucznych podpisano w sobotę na terenie Zakładów Chemicznych Police. Inwestorem będzie koreański Hyundai Engineering.
Chodzi o instalację do produkcji propylenu i polipropylenu. To składniki najczęściej stosowane w produkcji tworzyw sztucznych. Nowa fabryka nosi nazwę Polimery Police.
- Za trzy lata zacznie prace instalacja do produkcji polipropylenu. To milowy krok w tym największym projekcie sektora chemicznego ostatnich lat - mówił Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police i Grupy Azoty S.A.
Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie.
Już nie będziemy musieli sprowadzać tworzyw na zderzaki
Polska z roku na rok będzie potrzebować więcej propylenu. Nowa fabryka to zapewni - mówi prezes ZCH Police.
W sobotę na terenie zakładów podpisano umowę na budowę Polimery Police, fabryki do produkcji polipropylenu. To jeden z dwóch, obok polietylenu, składników do produkcji tworzyw sztucznych.
Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie. W 2015 r. import wyniósł aż 250 tys. ton. Po wybudowaniu zakładu, roczna produkcja wyniesie ok. 400 tys. ton. Prawie cała trafi na rynek polski zasilając głównie branżę motoryzacyjną i przemysł spożywczy.
- Projekt Polimery Police to także wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych - mówi Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty i ZCH Police.
Wyroby i półwyroby z polipropylenu obecnie znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym (przewody do wody i cieczy agresywnych, zbiorniki, wykładziny, sprzęt medyczny). Stosowany jest również w przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym oraz samochodowym (zderzaki, części karoserii oraz wyposażenie wnętrza).