Jarosław Miłkowski

Nasi gimnazjaliści są dobrzy z języków

W tym roku egzamin gimnazjalny zdawało w naszym regionie ponad 8,6 tysiąca uczniów. Fot. Archiwum Polska Press W tym roku egzamin gimnazjalny zdawało w naszym regionie ponad 8,6 tysiąca uczniów.
Jarosław Miłkowski

Nasi gimnazjaliści są dobrzy z języków - polskiego, angielskiego i niemieckiego.

- Szkoły pracują, by wyniki były coraz lepsze. Mamy program poprawy efektywności kształcenia. Liczę, że będziemy piąć się w górę. Przez wakacje dokładnie przeanalizujemy wyniki, by do tego programu zaprosić kolejne szkoły – mówiła nam w poniedziałek, 19 czerwca, po południu Ewa Rawa, lubuski kurator oświaty.

Kilka godzin wcześniej Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego (Lubuskie tworzy jedną grupę z Wielkopolską i Zachodniopomorskiem). Nasi gimnazjaliści zdali egzamin nieco gorzej niż rok temu. W 2016 r. Lubuszanie byli lepsi od sąsiadów w czterech egzaminach, w tym roku – w trzech. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym okazali się najlepsi, jeśli chodzi o język polski (średni wynik to: 67,12 proc.), język angielski na poziomie rozszerzonym (50,57 proc.) oraz język niemiecki na poziomie podstawowym (56,41 proc.). Jeśli jednak chodzi o egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym (65,18 proc.), to naszych wyprzedzili w tym roku gimnazjaliści z Zachodniopomorskiego. Gorszy wynik nie oznacza jednak, że jesteśmy w tyle. Wielkopolska lepiej od nas uczy historii oraz wiedzy o społeczeństwie (to jeden egzamin), przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Z kolei uczniowie zachodniopomorscy, poza angielskim, najlepszy wynik osiągnęli na egzaminie rozszerzonym z niemieckiego.

– Taki wynik to nie jest coś, co spada z nieba. Na to się pracuje latami – mówi Halina Banaszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Pszczewie. W tej placówce uczniowie i nauczyciele mogą być dumni. Wczoraj w samo południe Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Gmina Pszczew okazała się najlepszym w Lubuskiem, jeśli chodzi o wyniki egzaminu z historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Tutejsi uczniowie (gimnazjalistów w klasie trzeciej jest 40) osiągnęli rezultat 67,11 proc. Najlepszy w całym regionie! Wysokie wyniki w skali całego województwa szkoła ma także z innych przedmiotów. Co robi, by uczniowie osiągali tak dobre rezultaty?

– Organizujemy ósmą lekcję. Od poniedziałku do czwartku uczniowie mają dodatkowe zajęcia z różnych przedmiotów. Jednego dnia jest to język polski, innego historia w połączeniu z geografią, kolejnego chemia z biologią. To podnosi wiedzę naszych uczniów – mówi dyrektor Banaszkiewicz, która cieszy się, że uczniowie jej szkoły aż na pięciu egzaminach osiągnęli najlepszy rezultat w powiecie międzyrzeckim.

Gimnazjaliści z podzielonogórskiej Świdnicy najlepsi w całym Lubuskiem okazali się na egzaminach z matematyki (61,22 proc.) i z przedmiotów przyrodniczych (64,94 proc.).
– Już w ubiegłym roku mieliśmy bardzo dobre wyniki z matematyki – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół w Świdnicy Liliana Reimann. – Może zabrzmi to nieskromnie, ale mogę mówić o wysokiej jakości nauczania. Mamy bardzo dobrych nauczycieli i – co tutaj ukrywać – uczniów. Oferujemy dużo zajęć, na przykład przygotowujących do egzaminów. Teraz bierzemy udział w programie „Świat nauki”.

O ile Świdnica tylko potwierdza dobre wyniki, o tyle najlepszy wynik w regionie z języka polskiego gimnazjalistów z Siedliska koło Nowej Soli (73,91 proc.) był zaskakujący nawet dla samej szkoły. Takie pokolenie uczniów?
– Trochę też. Mamy jedną bardzo dobrą klasę, takich urodzonych humanistów – mówi, nie do końca żartem, dyrektor Zespołu Szkół w Siedlisku Tomasz Chwałek. – Ale, co ważne, druga z klas – ta uznawana za słabszą – również napisała lepiej niż się spodziewaliśmy. Cóż, to zasługa uczniów, nauczycieli, ale i rodziców, z którymi bardzo dobrze nam się współpracuje. I jeszcze jedno. Staramy się, aby uczniowie mieli jak najbardziej wszechstronne zainteresowania. I to procentuje – mówi dyrektor Chwałek z placówki w Siedlisku.

Imponujący wynik: 87,17 proc. – najlepszy w województwie – na egzaminie z języka niemieckiego na poziomie podstawowym osiągnęli gimnazjaliści z Rzepina. Tu zaprocentowała bliskość granicy z Niemcami, ale też aktywność nauczycieli. – Organizujemy uczniom wyjazdy na spektakle do Frankfurtu nad Odrą czy do Berlina. Gimnazjaliści mają wówczas kontakt z żywym językiem. Dużo daje też tygodniowy pobyt w Bawarii – mówi Ewa Winiarczyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rzepinie.

A gdzie gimnazjaliści najlepiej znają język angielski? Egzamin gimnazjalny na poziomie podstawowym najlepiej zdali uczniowie w gminie wiejskiej Nowa Sól (83,64 proc.), a na poziomie rozszerzonym – w Bobrowicach w pow. krośnieńskim (88,00 proc.). Z kolei gimnazjum w Lipinkach Łużyckich w pow. żarskim może pochwalić się 100-procentowym wynikiem na egzaminie rozszerzonym z języka niemieckiego.

A jak wypadły lubuskie stolice? Średnie i dla Gorzowa, i dla Zielonej Góry (tak wyniki publikuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna) są niższe od rezultatów szkół, które „zwyciężyły” na poszczególnych egzaminach. W siedmiu spośród ośmiu egzaminów lepsi od gorzowian okazali się zielonogórzanie. Gimnazjaliści z północy byli lepsi jedynie na egzaminie rozszerzonym z języka niemieckiego.
W tym roku egzamin gimnazjalny zdawało w naszym regionie ponad 8,6 tys. uczniów. Odbywał się on od 19 do 21 kwietnia.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.