Nasi urzędnicy wygrali z czasem

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Nasi urzędnicy wygrali z czasem

Jarosław Miłkowski

- Zadanie wykonane - mogą powiedzieć urzędnicy. Mają zakładane 19 proc. pieniędzy na inwestycje.

- Zaraz wyślę to zezwolenie MMS-em do pani marszałek, aby mogła spokojnie spędzać sylwestra, bo przy naszym ostatnim spotkaniu groziła, że jak Gorzów się nie zepnie, to będziemy musieli razem spędzać sylwestra w urzędzie – śmiał się wczoraj prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. W południe dostał od wojewody Władysława Dajaczka tzw. ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej na remont ul. Kostrzyńskiej. Mając ten dokument, gorzowscy urzędnicy mogą już prosić marszałek Elżbietą Annę Polak o wypłatę ponad 26 mln zł na remont najgorszej drogi w Gorzowie i już ogłaszać przetarg.

Dlaczego dokumenty na ul. Kostrzyńską są tak ważne? Bo dzięki tej umowie obie lubuskie stolice mają już ponad 19 proc. zakontraktowanych pieniędzy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Takiego poziomu na koniec 2016 r. oczekiwał od wszystkich województw wicepremier Mateusz Morawiecki. Ponaglał regiony, bo istnieje obawa, że w związku z planowanym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Polska otrzyma mniej pieniędzy niż to przewidywano. A kasa jest ogromna, bo same tylko Lubuskie do 2020 r. ma dostać 906,1 mln euro!

Dziś jedną piątą tej kwoty już mamy zapewnione. Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze podpisał 233 umowy na kwotę 819,4 mln zł. Jeśli chodzi o ZIT-y, to Zielona Góra i ościenne gminy zakontraktowały do wczoraj dziewięć umów na kwotę 105,6 mln zł (to 40,86 proc. tzw. kontraktacji), a Gorzów – osiem umów za 45,3 mln zł (20,74 proc.).

Jeszcze dwa miesiące temu marszałek z wojewodą nie szczędzili sobie „uprzejmości” w sprawie pozyskiwania pieniędzy. Teraz obie strony nie kryją radości.

- Udało się zakontraktować 19 proc. funduszy na Regionalny Program Operacyjny Lubuskie 2020 – cieszyła się w środę marszałek, gdy podpisywała umowę na Centrum Matki i Dziecka.

- Wydawało się, że temat jest nie do załatwienia, ale przy pełnym zaangażowaniu udało się to zrobić – cieszył się z kolei wczoraj wojewoda.

A że rok ma jeszcze parę godzin, to umów będzie więcej. Zielona Góra wczoraj podpisywała umowę na budowę ścieżek rowerowych w Sulechowie i Czerwieńsku, a dziś ma podpisać umowę na rewaloryzację parków: Sowińskiego, Piastowskiego, Lechitów oraz w Ochli. – Na koniec roku będziemy mieli podpisane umowy na 49 proc. alokacji – mówi nam Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry.

Gorzów wczoraj podpisał umowę na rewitalizację Kwadratu, a dziś prawdopodobnie podpisze dokumenty w sprawie budowy ścieżek rowerowych. Będzie więc miał zakontraktowanych ponad 22 proc. pieniędzy na inwestycję.
Urzędnicy sylwestra nie spędzą zatem w pracy...

Miasta z gminami

Co zrobi południe?

Co zrobi północ?

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.