Nasz sondaż. W Polsce topnieje przewaga PiS
Sondaż został zrealizowany w dniach 12-16 października metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie obejmującej w każdym regionie 500 dorosłych osób. Zrealizowało je „Echo Dnia” oraz 17 pozostałych największych dzienników regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia. Wyniki dla kraju reprezentują strukturę społeczną Polski po względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.
- Prawo i Sprawiedliwość uzyskało poparcie 33,9 % respondentów
- Obywatelska 20,7%
- .Nowoczesna – 17,5%
- Kukiz’15 – 8,6%
- Sojusz Lewicy Demokratycznej – 6%
- Polskie Stronnictwo Ludowe – 4,2%
- Partia Razem – 4,2%
- KORWIN – 2,2%
- Ruch Narodowy – 1,5%
- Mniejszość Niemiecka – 1,1%
Od ostatniego pomiaru, który wykonano w połowie maja 2016 roku, notowania Prawa i Sprawiedliwości uległy korekcie. Poparcie dla partii rządzącej wyraziło 33,9 procent ankietowanych wobec 37,1 procent w okresie przed wakacjami. Choć przewaga formacji Jarosława Kaczyńskiego nad ugrupowaniami opozycyjnymi nieco stopniała, i tak jest duża. Na Platformę Obywatelską głos oddałoby w 20,7 procent. Partia Grzegorza Schetyny poprawiła wynik względem poprzedniego pomiaru o 1,7 pro-centa. Tuż za Platformą niezmiennie utrzymuje się .Nowoczesna, z którą sympatyzuje 17,5 procent badanych (w maju 18 procent). W miejscu stoi poparcie dla KUKIZ’15 - 8,6 procent względem 9 procent przed wakacjami. Poprawiła się nieco sytuacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej. SLD znalazł się nad progiem wyborczym z wynikiem 6 procent, co stanowi wzrost popularności w porównaniu z ostatnim sondażem o 2 procent. Tradycyjnie pod progiem wyborczym jest Polskie Stronnictwo Ludowe - 4,2 procenty. Nie zmieniło się grono zwolenników partii Razem - 2,6 procent. Uszczupił się z kolei elektorat formacji KORWiN, która w międzyczasie zmieniła nazwę na Wolność.
Jeśli chodzi o strukturę elektoratów poszczególnych partii, nie odnotowano żadnych zmian. Największe formacje, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, .Nowoczesna i KUKIZ’15 wciąż najwięcej wyborców mają wśród mieszkańców miast. Obszary wiejskie stanowią oczywiście naturalne zaplecze Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wyborcy do 29. roku życia są fundamentem elektoratów KUKIZ’15 oraz KORWiN. W tym segmencie społeczeństwa lepiej wypada .Nowoczesna niż Platforma Obywatelska. Na Prawo i Sprawiedliwość stawiają w większości ludzie po „sześćdziesiątce”, tak samo zresztą jak w przypadku Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Trzonem elektoratu .Nowoczesnej są ludzie w wieku od 30 do 44 lat.
Jak dotąd Prawo i Sprawiedliwość było liderem poparcia we wszystkich województwach. Obecnie Platforma Obywatelska odbiła z rąk PiS swój matecznik - Pomorze.
Rok temu podczas wyborów parlamentarnych
- PiS miał 37,58%
- PO - 24,09%
- Kukiz’15-8,81%
- .Nowoczesna-7,60%
- Zjednoczona Lewica-7,55%
- PSL-5,13%
- KORWIN-4,76%
- Partia Razem-3,62%