O zasadach bezpiecznej pracy, pomysłach pracowników rozmawiamy z Natalią Kiek i Tomaszem Gorzelanym, pracownikami służby BHP.
Gratulujemy nagrody! Pracownik BHP jakoś tak za bardzo nie jest lubiany, bo nas ściga z badaniami…
N.K.: Ale dlaczego? My jesteśmy po to, by poprawiać wszystkim warunki pracy. Np. poprawiamy bezpieczeństwo związane z maszynami. To ważne.
Czym zajmują się firmy, w których państwo pracujecie?
N.K.: Firma zajmuje się przepakowywaniem zwrotów z różnych portali internetowych. Nasi pracownicy sprawdzają głównie odzież i obuwie pod kątem, dlaczego klienci zwrócili towar.
T.G.: Ja prowadzę działalność gospodarczą. Obsługuję np. szpital w Sulechowie i inne firmy. Przede wszystkim chodzi o obsługę przeciwpożarową i BHP, dostosowywanie warunków pracy do potrzeb w zakładzie.
Pracownicy mają jakieś pomysły, by pracowało się im lepiej?
N.K.: U nas wdrożony jest program „Minipomysł, maksizmiana”. Pracownicy swoje propozycje wrzucają do skrzynki i raz w miesiącu komisja je analizuje.
I co będzie wprowadzone?
N.K.: Np. był pomysł otwarcia gabinetu, gdzie będzie udzielana pierwsza pomoc. Pracownicy chcą mieć miejsce, gdzie w razie zasłabnięcia, można poleżeć, napić się wody, wziąć leki czy gdzie udzielana byłaby właśnie pierwsza pomoc przedmedyczna.
T.G.: My nie jesteśmy po to, by zrażać do siebie pracowników. Ale po to, by do nas wychodzili z pewnymi koncepcjami, żebyśmy je przedstawili pracodawcy. Ostatnie zgłoszenie dotyczyło czujników dymu. By wyposażyć w nie zespół, który jeździ w karetkach. Bo ratownicy wchodzą do różnych pomieszczeń, widzą nieprzytomną osobę i nie wiedzą, co jest powodem tego, że człowiek leży na ziemi. Choroba czy zatrucie czadem?
LAUR BEZPIECZEŃSTWA
Gala wręczenia nagród Laur Bezpieczeństwo połączona z konferencją pt. „Włącz bezpieczeństwo” odbyła się 28 kwietnia na Uniwersytecie Zielonogórskim. Nagrody dostali:
Natalia Kiek i Tomasz Gorzelany (kategoria - pracownik służby BHP), Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Handlowe SKR Strzelce Krajeńskie i Gospodarstwo Ogrodnicze - Maciej Mularski, Różanki (kategoria - pracodawcy) dr n. med. Tomasz Gajewski i Radosław Potejko (kategoria - ludzie nauki, medycyny pracy...). Julian Kozłowski (kategoria - nagroda specjalna).