Naukowiec z UKW może znaleźć się w komisji do spraw przypadków pedofilii
10 osób znalazło się na sejmowej liście kandydatów na członków państwowej komisji do spraw przypadków pedofilii. Wśród nich jest prof. Radosław Krajewski z Instytutu Prawa i Ekonomii UKW w Bydgoszczy. Spośród kandydatów posłowie wybiorą trzech.
Państwowa komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej
i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 miała powstać już dawno. Ponad rok temu, zaraz po premierze filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, zapowiedział to premier Mateusz Morawiecki.
Pora na decyzję posłów
Już we wrześniu ubiegłego roku w życie weszła ustawa, która stanowi, że komisja ma być organem „niezależnym od innych organów władzy państwowej" i składać się z siedmiu członków.
Trzech ekspertów powoła Sejm większością trzech piątych głosów, jednego - Senat (także większością trzech piątych głosów). Po jednej osobie powołali już: prezydent - Justynę Kotowską, premier - Elżbietę Malicką i Rzecznik Praw Dziecka - Błażeja Kmieciaka.
Przyszła pora na decyzję posłów. Stworzono już listę 10 kandydatów, spośród których wybrani zostaną trzej przedstawiciele. Na liście pojawił się bydgoski naukowiec, prof. Radosław Krajewski z Instytutu Prawa i Ekonomii UKW w Bydgoszczy, ekspert w zakresie prawa karnego materialnego. Tę kandydaturę zgłosili posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.
Bydgoski naukowiec wśród kandydatów
- Prof. Radosław Krajewski urodził się w Rypnie w 1973 roku.
- W 1998 r. uzyskał tytuł magistra prawa kończąc studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- W latach 1999-2002 odbył aplikację prokuratorską w okręgu Prokuratury Okręgowej we Włocławku.
- W 2003 r. na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa.
- W 2011 r. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego podjęła uchwałę o nadaniu mu stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa - prawa karnego.
- Od 2006 r. pracuje w Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W latach 2016-2019 pełnił funkcję dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych. Aktualnie jest dyrektorem Instytutu Prawa i Ekonomii oraz przewodniczącym Komisji Prawno-Statutowej uczelni.
- Jego zainteresowania naukowe skupiają się przede wszystkim wokół zagadnień prawa karnego materialnego, w tym problematyki przestępstw seksualnych i innych zachowań dotyczących tej sfery.
- Jest autorem ok. 170 publikacji naukowych.