Nawet dla „zdjętych ze sznura” trudno znaleźć miejsce w szpitalu!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

Nawet dla „zdjętych ze sznura” trudno znaleźć miejsce w szpitalu!

Hanna Walenczykowska

O samobójstwach, wadach systemu leczenia depresji i perspektywach na 2019 rok w rozmowie z prof. Aleksandrem Araszkiewiczem, konsultantem wojewódzkim z zakresu psychiatrii, kierownikiem Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Antoniego Jurasza.

Liczba samobójstw w Polsce jest wyższa od średniej europejskiej. Takie dane przerażają.

Rzeczywiście, tak jest. W Polsce w 2016 roku śmiercią samobójczą zginęło 6130 osób, w tym 778 kobiet. Okazuje się, że pięciokrotnie częściej mężczyźni popełniają samobójstwa niż kobiety. Mimo, że kobiety dwu-, nawet trzykrotnie częściej chorują na depresję.

Kobiety są silniejsze?

Ze społecznego punktu widzenia kobiety są bardziej odpowiedzialne niż mężczyźni. Kobiety w trudnym momencie, jakim jest podjęcie decyzji o odebraniu sobie życia, myślą też o innych, przede wszystkim o swoich dzieciach.

Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby samobójstw osób młodych.

Są to osoby od wieku adolescencji (okres życia między dzieciństwem a dorosłością, przyp. red.), aż do 24 lat. Dla porównania; osób, które popełniły samobójstwo jest dwa razy więcej niż ofiar wypadków drogowych! Jeśli włączy się telewizję lub radio, to w serwisach informacyjnych przeważają informacje o tragicznych wypadkach na drogach. Nikt nie mówi o samobójstwach.

Praprzyczyną mogą być uzależnienia?

Trudno powiedzieć. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że jedną z pierwszych przyczyn popełnienia samobójstwa są nieporozumienia rodzinne. Dosyć dużo osób zabija siebie pod wpływem alkoholu. Jednak w takich przypadkach trudno jest powiedzieć, czy ktoś zabił się dlatego, bo był uzależniony od alkoholu, czy wypił „na odwagę”, by łatwiej było mu to zrobić. Dodam, że mężczyźni wybierają bardziej drastyczne metody, na przykład wieszają się, skaczą z wysokości, rzucają się pod pociąg.

A dzieci i młodzież?

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.