Nie dostałeś w październiku 500 plus? Sprawdź dlaczego

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Marta Żbikowska

Nie dostałeś w październiku 500 plus? Sprawdź dlaczego

Marta Żbikowska

Dopiero brak pieniędzy na koncie sprawił, że niektórzy rodzice zorientowali się, że nie złożyli wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus w nowym okresie zasiłkowym. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, zostały dwa dni na dostarczenie dokumentów. Jeśli tego nie zrobią, stracą zasiłek za październik.

- W ubiegłym tygodniu zgłosił się do nas tata dziewięciorga dzieci z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego nie dostał w październiku pieniędzy z 500 plus - mówi Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

- Takich osób było zresztą więcej. Okazało się, że nie złożyli oni wniosków o przyznanie świadczenia w nowym okresie zasiłkowym.

Poprzednio przyznane zasiłki wychowawcze wypłacane były do końca września. Ci, którzy chcieli nadal otrzymywać pieniądze z 500 plus, musieli ponownie złożyć dokumenty. Aby zachować ciągłość wypłat, wnioski należało złożyć do końca sierpnia. Spóźnialscy, którym się to nie udało, muszą liczyć się z opóźnieniami z wypłatą październikowych zasiłków. Na wypłatę świadczeń osobom, które obecnie składają wnioski o 500 plus, urzędy mają czas do końca grudnia.

- Wnioski rozpatrujemy na bieżąco, każdego dnia wydawane są decyzje i wypłacane pieniądze

- mówi Damian Napierała.

Poznańscy urzędnicy mają co robić. O przyznanie zasiłku wychowawczego do tutejszego urzędu wpłynęło prawie 30 tysięcy wniosków. W Poznaniu programem Rodzina 500 plus objętych jest około 44 tysiąca dzieci. W minionym właśnie okresie zasiłkowym wypłacono dla nich zasiłki na łączną kwotę 261 milionów złotych. W całej Wielkopolsce zasiłki wychowawcze trafiają do ok. 240 tysięcy rodzin. Z programu korzysta ponad 360 tysięcy dzieci. Te liczby stawiają nasz region na trzecim miejscu pod względem liczby beneficjentów 500 plus. Więcej zasiłków wychowawczych wypłacanych jest tylko w województwach mazowieckim i śląskim.

- Wiele osób zgłosiło się do nas dopiero, kiedy zorientowali się, że w październiku na ich konto nie wpłynęły pieniądze

- mówi Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. - Okazało się, że nie złożyli wniosków o świadczenie 500 plus w nowym okresie zasiłkowym. Spóźnialscy, którzy nie chcą stracić zasiłków za październik, mają czas do środy na złożenie dokumentów.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • Czy jest jeszcze szansa, aby dostać pieniądze za październik?
 • Ile uprawnionych osób nie złożyło jeszcze wniosków?
 • Ile kosztuje program Rodzina 500 plus
Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.