Nie ignoruj sygnałów, które wysyła ciało
Oczy, usta, skóra, a nawet wygląd języka - możemy z nich wyczytać, co nam dolega, czego nam brakuje. Dlatego nawet w czasie urlopu warto stanąć przed lustrem i uważnie przyjrzeć się sobie
Latem chcemy wyglądać jak najpiękniej. Ale czy tak jest na pewno? Jak faktycznie wyglądają nasze oczy, usta i skóra? I co mogą oznaczać niepokojące objawy lub zmiany? Jeśli chcesz wiedzieć - stań przed lustrem i patrz uważnie:
żyły na policzkach tuż pod powierzchnią skóry, widoczne naczynia włosowate - to oznaka niedoboru kwasów żołądkowych lub enzymów trawiennych. Przyjmuj łyżeczkę octu jabłkowego przed posiłkiem. Jedz więcej kiełków nasion i zbóż oraz surowych owoców i warzyw.
Blade wnętrze dolnej powieki. Gdy odchylamy dolną powiekę, powinniśmy zobaczyć różowoczerwone wnętrze. Jeśli jest ono blade, może świadczyć to o niedokrwistości. Lekarz sprawdzi, czy nie masz anemii. Przyjmuj dużo żelaza, np. pijąc herbatę z pokrzywy i witaminę B.
Ciemne kręgi pod oczami. Zazwyczaj świadczą o alergii pokarmowej lub o słabszym funkcjonowaniu nerek. Pij sok żurawinowy i jedz ziarno komosy ryżowej. Wzmocnij nerki, pijąc zioła i herbaty (np. mniszek lekarski i owoc dzikiej róży), stosuj algę morską.
Pęknięcia w obu kącikach ust. To oznaka niedoboru witaminy B2. Polecamy picie herbaty z pokrzywy lub czerwonej koniczyny i soku z marchwi z łyżeczką spiruliny. Jedz warzywa liściaste, migdały oraz pietruszkę. Przyjmuj witaminę B. Obrzmiała dolna warga świadczy o spowolnieniu funkcji trawiennych. Jedz proste potrawy, jak np. zupy jarzynowe. Pij ciepłe herbatki.
Wypryski na czole wskazują na problemy z jelitami. Polecane są kuracje przeczyszczające i zabiegi płukania okrężnicy. Wypryski na nosie wskazują na problemy z sercem. Pij herbatki z głogu i zrób EKG. Wypryski na szczęce wskazują na problemy z nerkami. Jedz komosę ryżową, pij napar z mniszka lekarskiego. Przyjmuj także magnez i witaminę B. Wokół ust mogą wskazywać na zaburzenia narządów rozrodczych. Zbadaj się!
Obserwuj język
Idź do lekarza, jeśli zauważysz:
- bruzdę przez środek - oznacza słaby żołądek, a trawienie nie przebiega tak, jak powinno. to, że brakuje Ci żelaza, witaminy B6 lub witaminy PP (niacyny). Dobrym rozwiązaniem będzie codzienne picie naparu z pokrzywy.
- Odciski zębów wokół brzegów języka świadczą o niedoborach pokarmowych. Mogą też oznaczać, że trzustka zbyt wolno funkcjonuje.
- Piekący język - w żołądku jest zbyt mało soków trawiennych. Pomocne będzie picie herbaty z mniszka lekarskiego dwa razy dziennie.
- Nabrzmiały język (gruby biały nalot) - w organizmie jest zbyt dużo śluzu. Mogą również oznaczać zbyt wysoki poziom drożdżaków.
- Poziome rysy, małe pęknięcia lub rowki - złe przyswajanie, szczególnie witamin z grupy B i często towarzyszy im brak energii.
Pomyśl o... uszach
Jeśli wybieramy się na urlop nad morze, szczególnie takie jak np. Morze Martwe, gdzie występuje bardzo duże zasolenie wody, sprawdźmy, czy mamy zdrowe uszy. Słona woda im nie służy i jeśli dostanie się głębiej do kanału słuchowego, może spowodować nie tylko podrażnienie, ale nawet stan zapalny. Sami lepiej niczego nie „kombinujmy” - wybierzmy się do laryngologa, który - jeśli trzeba - usunie nadmiar zalegającej w uszach woskowiny.
Szum w uszach. Przyczyną może być zaleganie woskowiny. Zdarza się, że wydziela się ona w większej ilości niż zwykle. Może być to spowodowane przebywaniem w szczególnie zanieczyszczonym otoczeniu - uszy muszą się wówczas silniej oczyszczać, wydziela się więc więcej wosku. Podobny efekt daje czyszczenie uszu patyczkiem. Zalegająca woskowina przyczynia się do powstawania korków woskowinowych, a te z kolei zamykają światło przewodu słuchowego, co odczuwamy w wyraźny sposób - po prostu gorzej słyszymy.
Nadmierne wydzielanie woskowiny może też świadczyć o niedoborze nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pij olej lniany lub siemię lniane. Ogranicz spożycie produktów z mleka krowiego. Dobry jest też olej z wiesiołka lub ogórecznika i kwasy omega-3.
Pęknięcia za uszami to oznaka niedoboru cynku. Jedz nasiona dyni, sezamu i papaję. Bierz łyżeczkę preparatu zawierającego cynk.