Katarzyna Piojda

Nie oskarżaj i nie obmawiaj bliźniego swego. Bo za znieważanie nawet możesz trafić za kratki

W Polsce szybko rośnie liczba osób skazanych za zniesławienie i znieważenie Fot. Pixabay.com W Polsce szybko rośnie liczba osób skazanych za zniesławienie i znieważenie
Katarzyna Piojda

Pokłóciło się dwóch sąsiadów. Jeden oskarżał drugiego o kradzież kompotów z piwnicy. Tak się między panami zaogniło, że sprawa trafiła do sądu. Podobnych historii jest więcej. Dane z sądów to potwierdzają.

Bydgoszczanie, pan A i pan B, mieszkali w bloku z lat 60-tych. Znali się też od kilkudziesięciu, nawet przyjaźnili. Zgoda i przyjaźń panowały do czasu. Pan A któregoś dnia zszedł do piwnicy. Drzwi były otwarte, ale śladów włamania nie zauważył. Na półkach brakowało słoików z kompotami, dżemami i innymi zaprawami.

Jest jednak wiele spraw, dotyczących pomówień i obrażania, którymi sąd się zajmuje. Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: - W pierwszym półroczu 2021 roku skazano w I instancji więcej osób za zniesławienie i za znieważenie niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Różnice wyniosły odpowiednio blisko 90 procent i aż 93 proc.

Jedni obrażają się wzajemnie i oczerniają w rzeczywistym świecie, inni - w internecie.

Czytaj więcej o tym w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Piojda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.