Leszek Kalinowski

Nie tylko na upały nasza woda jest najlepsza

Prezes ZWiK Zbigniew Liberek (drugi z prawej), radni: Robert Górski, Piotr Wysocki i Zbigniew Binek piją wodę z kranu na deptaku Fot. Leszek Kalinowski Prezes ZWiK Zbigniew Liberek (drugi z prawej), radni: Robert Górski, Piotr Wysocki i Zbigniew Binek piją wodę z kranu na deptaku
Leszek Kalinowski

Lekarz Robert Górski: - Musimy teraz pić więcej wody. Tej z kranu. Bo jest zdrowa. Piję ją od 15 lat. Moja żona i moje trojaczki także

- Wiem, że jak jest gorąco, to trzeba dużo pić - mówi Ewa Malawka. - Ale nie odważyłabym się napić jej z kranu na deptaku. W domu też nie piję, chyba że po przegotowaniu...

Prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji Zbigniew Liberek zapewnia, że woda w naszych kranach spełnia wszelkie normy zawarte w rozporządzeniu ministra zdrowia i jest zdatna do spożycia. Sanepid bada jej jakość 80 razy w roku. A ZWIK prowadzi własne badania niemal codziennie.

- Spokojnie możemy pić naszą wodę prosto z kranu - podkreśla radny, lekarz Robert Górski. - Piję ją od 15 lat, także moja żona i moje trojaczki. Bez przegotowania. Bo taka jest najzdrowsza. Zawiera potrzebne naszemu organizmowi mikroelementy.

Jaki jest skład naszej wody?

W jednym jej litrze znajdziemy 420 mg minerałów. Między innymi jest w niej wapń (88,1 mg), magnez (8,9 mg), sód (27,7 mg), potas (5,6 mg), chlorki (39 mg), siarczany (88 mg), twardość 14,4 stopni niemieckich (5,13 mvall).

- To są bardzo dobre parametry. Proponujemy porównać je z tymi, umieszczonymi na wodzie butelkowanej i sprzedawanej w sklepach - przekonują radni klubu Zielona Razem Paweł Wysocki i Zbigniew Binek. Ich zdaniem nie ma sensu wydawać pieniędzy na wody w butelkach czy filtry, które zatrzymują potrzebne mikroelementy.

- A mój czajnik po tygodniu gotowania jest cały w kamieniu - zauważa Angelika Gwóźdż.

- Kamień to właśnie magnez, sole wapnia itd. Szkodliwe dla pralek, zmywarek, ale niezbędne dla naszego zdrowia - tłumaczy R. Górski. - W Gruzji jest najtwardsza woda, ludzie mniej cierpią na choroby układu krążenia. A w Finlandii, gdzie woda dostarczana z lodowców, jest miękka, przeciwnie. Dlatego od lat jest ona dodatkowo mineralizowana.

Czytelnicy pytają także o chlor, który przecież jest w wodzie...

- Jak nalewamy wodę, to on odparowuje w ciągu jednej dziesiątej sekundy - wyjaśnia lekarz. - Więc go tam nie ma. Bez obaw. Pijmy wodę z kranu, podczas upałów dwa, trzy litry dziennie.

Lekarz, pracujący w szpitalnym oddziale ratunkowym, z doświadczenia wie, jak ważne jest dostarczanie wody organizmowi. Podkreśla, że pamiętać o niej powinny zwłaszcza osoby po 60 roku życia. Bo one nie bardzo czują potrzebę picia odpowiedniej ilości wody.

- Ale filtry zatrzymują metale ciężkie - to kolejna uwaga zielonogórzan.

- Tylko że w naszej wodzie ich nie ma - zauważa R. Górski. - Gdyby było inaczej, media informowałyby o tym głośno. Na stacje uzdatniania wydaliśmy setki milionów złotych.

Podczas spotkania na deptaku wiele osób podchodziło i mówiło, że wodę z poidełek i kranów pije od dawna. Uważają, że jest ona bardzo dobrej jakości. Jak dodaje Z. Liberek nasza woda pochodzi z 10 źródeł. Najwięcej z rzeki Obry i podziemnych ujęć w Zawadzie. Woda jest mieszana...

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.