Jest takie powiedzenie: „nie narzekaj na szefa swego, możesz mieć gorszego”. Zapewne zna je wiele osób, które pośpiesznie zmieniły pracę...
– Wielu kandydatów do pracy po wyjściu z rozmowy kwalifikacyjnej czuje niedosyt. Najczęściej wynika on z faktu, że rekruter zadał im mnóstwo istotnych pytań, a oni sami nie zapytali prawie o nic – mówi Joanna Żukowska, ekspert serwisu z ofertami pracy Monster.
Polska.pl. – W efekcie kandydat wychodzi z poczuciem niepewności, czy miejsce, do którego aplikuje, jest tym, w którym chciałby pracować. Dlatego warto spytać rekrutera dokładnie o to, na czym najbardziej nam zależy w codziennej pracy – podpowiada ekspert.
O co należy zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Stanowisko
Na początku rozmowy kwalifikacyjnej warto dowiedzieć się, z czym wiąże się zatrudnienie na danym stanowisku. Najlepiej zapytać:
- Czy praca na tym stanowisku wiąże się z dużą ilością nadgodzin i np. dyżurami w weekendy? – może okazać się, że pracodawca nie będzie ukrywać, że praca wymaga znacznie większej dyspozycyjności niż 8-godzin dziennie.
- Czy praca wymaga podróży? – powinien zapytać o to zwłaszcza kandydat, który np. ma małe dziecko i wyjazdy są komplikacją dla rodziny. Tę kwestię powinien poruszyć także pracownik, który nie lubi opuszczać biura i pracować w rozjazdach.
- Czy praca wymaga wystąpień publicznych np. podczas prezentacji? – jeśli kandydat jest nieśmiały a wystąpienia go paraliżują, lepiej o to zapytać.
- Czy możliwe są elastyczne godziny pracy? – jeśli kandydat chciałby mieć możliwość rozpoczynania pracy między 8 a 10, powinien zapytać, czy firma daje taką możliwość.
- Czy możliwa jest praca zdalna? – firmy wprowadzają często opcję np. jednego dnia pracy z domu. Warto więc znać stanowisko pracodawcy w tej kwestii.
Zespół
- Jeśli stanowisko wiąże się z pracą zespołową, warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej także o ludzi, z którymi będziemy pracować.
- Czy zespół siedzi w jednym pokoju, a może w open space? – są osoby, które po latach pracy w pokojach mają kłopoty z przestawieniem się do pracy na otwartych przestrzeniach i odwrotnie.
- Czy kandydat będzie oceniany z pracy indywidualnej czy zespołowej? – warto mieć jasność czy praca zależy od nas samych czy od wyników całego zespołu.
- Jak długo pracują ze sobą członkowie zespołu? – inaczej zaczyna się pracę w zespole, który dopiero się buduje, a inaczej w grupie, która zna się od lat. W niektórych przypadkach może być to też cenna informacja o rotacji w firmie.
- Czy zespół miewa spotkania integracyjne? – w zależności od charakteru pracownika taka wiedza może być istotna. Jest tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników wyjazdów integracyjnych.
- Kto z zespołu może przejąć nasze obowiązki np. w czasie wyjazdu służbowego, urlopu, choroby? – ważne pytanie, które sprawdza poziom organizacyjny firmy. Brak zastępcy może oznaczać brak prawa do niezakłóconego urlopu.
Benefity
Im cięższa praca, poważniejsze zadania i odpowiedzialność, tym większa potrzeba poczucia, że jest to warte ceny, jaką płacimy. Oto nasuwające się pytania:
- Czy w firmie funkcjonuje system premiowy?
- Czy firma oferuje dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej?
- Czy istnieją programy dofinansowujące np. zajęcia sportowe?
- Czy pracownik otrzymuje służbowy telefon i laptop?
- Czy do dyspozycji pracownika jest służbowy samochód?