Współpraca Kazimierz Sikorski

Niedźwiedź Wojtek. Cały świat zobaczy animację o misiu żołnierzy Andersa

Niedźwiedź Wojtek uwielbiał zapasy ze swoimi opiekunami żołnierzami i ... piwo Niedźwiedź Wojtek uwielbiał zapasy ze swoimi opiekunami żołnierzami i ... piwo
Współpraca Kazimierz Sikorski

Oglądana w Boże Narodzenie i wyprodukowana w Wielkiej Brytanii w 1982 roku krótka telewizyjna animacja „Bałwanek” zachwyca już kolejne pokolenia rodzin. Stała się inspiracją dla inne produkcji, która przypomni światu o “polskim” niedźwiedziu.

Obecnie bowiem twórcy tego klasycznego 27-minutowego filmu pracują nad projektem o jednym z najbardziej niezwykłych „wojaków” okresu II wojny światowej.

Syryjskiego brunatnego niedźwiedzia nazwanego Wojtek adoptowali jeszcze jako młode żołnierze 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez generała Władysława Andersa.

 Zwierzę formalnie wciągnięto do stanu ewidencyjnego 22 Kompanii jako szeregowca Wojtka. Jak i dlaczego do tego doszło? Jakie "zadania" miał niedźwiedź, co lubił? Kiedy powstanie aminacja? Przeczytaj w tym artykule  

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Współpraca Kazimierz Sikorski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.