Marcin Koziestański

Niemcy oddadzą zrabowane dzieła sztuki. Benińskie brązy zostaną zwrócone właścicielom

Według dyrektora, muzeum Forum Humboldta stało się katalizatorem wielu dyskusji, nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie, na temat przyszłości zbiorów Fot. Brązy z Beninu / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Warofdreams Według dyrektora, muzeum Forum Humboldta stało się katalizatorem wielu dyskusji, nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie, na temat przyszłości zbiorów o kolonialnym rodowodzie.
Marcin Koziestański

Ostatnia część Forum Humboldta, nowego muzeum w Berlinie, otwiera się dla publiczności. Mieszczą się w niej słynne brązy z Beninu, które wywołały wieloletni spór o dzieła sztuki zrabowane w niemieckich koloniach. Benińskie brązy zostaną zwrócone właścicielom - pisze Deutsche Welle.

DW podaje, że kończy się wieloletni spór o dzieła sztuki zrabowane w niemieckich koloniach. Benińskie brązy zostaną zwrócone właścicielom.

- Benińskie brązy wracają do Nigerii. Ten historyczny moment postrzegany jest jako punkt zwrotny - mówi na nagraniu opublikowanym przez DW Abba Isa Tijani, historyk z Nigerii.

[twitter]https://twitter.com/dw_polski/status/1577236495836278784[/twitter]

- To sygnał dla innych krajów, że one też mogą odzyskać swoje dzieła - dodał historyk.

Według dyrektora muzeum, Forum Humboldta stało się katalizatorem wielu dyskusji, nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie, na temat przyszłości zbiorów o kolonialnym rodowodzie.

- Znacznie uważniej przyglądamy się teraz naszej kolonialnej przeszłości - podkreślił w programie DW prof. Hartmut Dorgerloh.

Tzw. benińskie brązy pochodzą z Królestwa Beninu, które zostało włączone później do Nigerii. Zostały zrabowane przez brytyjskich kolonizatorów, ale w ich posiadanie weszli Niemcy.

[polecany]23894639[/polecany]

mm

Zobacz też: Sensacja w świecie sztuki. Odkryto nieznany obraz van Gogha

[video]29201[/video]

Marcin Koziestański

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.