Tomasz Trepka

Niemiecka zbrodnia na ziemi koneckiej. Niewiele o niej wiemy

Niemiecka zbrodnia na ziemi koneckiej. Niewiele o niej wiemy
Tomasz Trepka

13 kwietnia 1943 roku jedenastu członków Oddziału Partyzanckiego „Las I” Narodowych Sił Zbrojnych zostało zamordowanych przez niemiecką żandarmerię. Partyzanci zatrzymali się we wsi Rudzisko w powiecie koneckim na odpoczynek związany z okresem wielkanocnym.

Przeciwko dwóm wrogom
Dowództwo Narodowych Sił Zbrojnych uważało za wrogów Polski oraz społeczeństwa polskiego zarówno nazistowskie Niemcy, jak i Związek Sowiecki. – Klasyfikowano ich tak samo. Ideowo nie było żadnej różnicy w stosunku do któregokolwiek z nich. Rozumiano doskonale, że między śmiercią na Kołymie czy w Auschwitz nie ma różnicy.

Narodowe Siły Zbrojne powstały w 1942 roku. W przeciwieństwie do Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej przez cały okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej stanowiły przedmiot szykan. Dlaczego?

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.