Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Niepełnosprawni do Sphinksa w Toruniu nie pójdą. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Niepełnosprawni do Sphinksa w Toruniu nie pójdą. Dlaczego?

Małgorzata Oberlan

Dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie wycieczka do Torunia miała być przyjemnością. Atrakcję zepsuła próba wejścia do restauracji Sphinx na starówce. - Poczuliśmy się jak nie-ludzie - mówią pracownice DPS w Chełmnie.

- Grupa liczyła 15 osób. Były to osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie, w tym na wózkach, dorośli i dzieci. Było po godz. 12.00, gdy zjawiliśmy się w ogródku Sphinksa. Podopiecznych na wózkach podprowadziliśmy do wolnych stolików. Gdy wyszedł do nas pracownik (zapewne menadżer) zapytałam, czy dostaniemy posiłki do 20 zł. Omiótł nas wzrokiem i rzucił, że „najtańsze są po 26 złotych”. Odeszliśmy jak niepyszni - relacjonuje pani Sylwia, pracownik socjalny DPS Chełmno.

Tymczasem w witrynie lokalu widniał i widnieje do dziś napis: „Lunch: zupa, danie, napój od 16 zł”.

- To boli do dziś. Poczuliśmy się dyskryminowani - podkreśla pani Marta druga pracownica socjalna. - Co gorsze, nieprzyjemność w tej restauracji spotkała nas drugi raz.

Wcześniej grupa niepełnosprawnych z opiekunami ostatecznie została obsłużona, choć pracownik restauracji - wbrew prawdzie - twierdził, że nie ma wolnych miejsc. Wówczas jednak uparł się kierowca autobusu, który po prostu kazał podopiecznym siadać i nie wstawać.

„Rezerwacje grup wcześniej”

11 września po południu o sprawie rozmawialiśmy z p.o kierownika lokalu (nie przedstawił się). Mężczyzna twierdził, że o takich sytuacjach nic nie wie i są one niemożliwe. - Nikogo nie dyskryminujemy. Miewamy gości na wózkach. Może doszło do nieporozumienia, bo lunche serwujemy w określonych godzinach. A ogólnie, to grupy dokonują rezerwacji z wyprzedzeniem - wyjaśnił.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.