Niepełnosprawni do Sphinksa w Toruniu nie pójdą. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Niepełnosprawni do Sphinksa w Toruniu nie pójdą. Dlaczego?

Małgorzata Oberlan

Dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie wycieczka do Torunia miała być przyjemnością. Atrakcję zepsuła próba wejścia do restauracji Sphinx na starówce. - Poczuliśmy się jak nie-ludzie - mówią pracownice DPS w Chełmnie.

- Grupa liczyła 15 osób. Były to osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie, w tym na wózkach, dorośli i dzieci. Było po godz. 12.00, gdy zjawiliśmy się w ogródku Sphinksa. Podopiecznych na wózkach podprowadziliśmy do wolnych stolików. Gdy wyszedł do nas pracownik (zapewne menadżer) zapytałam, czy dostaniemy posiłki do 20 zł. Omiótł nas wzrokiem i rzucił, że „najtańsze są po 26 złotych”. Odeszliśmy jak niepyszni - relacjonuje pani Sylwia, pracownik socjalny DPS Chełmno.

Tymczasem w witrynie lokalu widniał i widnieje do dziś napis: „Lunch: zupa, danie, napój od 16 zł”.

- To boli do dziś. Poczuliśmy się dyskryminowani - podkreśla pani Marta druga pracownica socjalna. - Co gorsze, nieprzyjemność w tej restauracji spotkała nas drugi raz.

Wcześniej grupa niepełnosprawnych z opiekunami ostatecznie została obsłużona, choć pracownik restauracji - wbrew prawdzie - twierdził, że nie ma wolnych miejsc. Wówczas jednak uparł się kierowca autobusu, który po prostu kazał podopiecznym siadać i nie wstawać.

„Rezerwacje grup wcześniej”

11 września po południu o sprawie rozmawialiśmy z p.o kierownika lokalu (nie przedstawił się). Mężczyzna twierdził, że o takich sytuacjach nic nie wie i są one niemożliwe. - Nikogo nie dyskryminujemy. Miewamy gości na wózkach. Może doszło do nieporozumienia, bo lunche serwujemy w określonych godzinach. A ogólnie, to grupy dokonują rezerwacji z wyprzedzeniem - wyjaśnił.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.