Paulina Błaszkiewicz

Niepełnosprawni wykluczeni z rynku pracy - pokazuje to raport NIK-u

Niepełnosprawni wykluczeni z rynku pracy - pokazuje to raport NIK-u Fot. Dickusvi (Pixabay.com
Paulina Błaszkiewicz

NIK ujawnił, że wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest dwukrotnie niższy niż średnia w innych krajach Unii Europejskiej.

- Jestem osobą niepełnosprawną. Od urodzenia mam niedowład prawej kończyny górnej i dolnej. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności na stałe. Nie pobieram żadnych świadczeń społecznych. Mimo, że się o nie starałem kilkakrotnie, to lekarze orzecznicy z ZUS-u, używali argumentu, że skoro mam średnie wykształcenie, to mogę wykonywać prace biurowe - pisze pan Zbigniew w liście do redakcji.

Może pracować, ale gdzie?

Mężczyzna do dziś nie może znaleźć pracy, o jakiej mówili mu lekarze, a z pomocy społecznej nie skorzysta, ponieważ przekracza próg dochodowy potrzeby do takiego świadczenia. Jak pisze w grę wchodzi kwota 528 złotych na członka rodziny od października 2018 roku.

- Obecnie jestem na wyłącznym utrzymaniu pracującej żony - pisze pan Zbigniew.

Nasz Czytelnik w liście do redakcji napisał, że w jego miejscu zamieszkania bez poparcia nie mam szans na znalezienie pracy biurowej, bo do innej ze względu na stan zdrowia się nie nadaje. Mężczyzna ma 59 lat i 17-letni staż pracy na różnych stanowiskach pracy. Dziś szuka jej w różnych instytucjach, ale te nie są zainteresowane zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej.

Problemy z podjęciem aktywności zawodowej dotyczą wielu osób z niepełnosprawnościami i chociaż dużo mówi się o ich zatrudnianiu w sektorze publicznym, to w praktyce jest zupełniej inaczej. Nadal wielu niepełnosprawnych pozostaje w domach, na utrzymaniu bliskich.

Raport NIK to potwierdza

O tym, że sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest trudna świadczy najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli . Z raportu wynika, że w Polsce większość osób niepełnosprawnych pozostaje poza rynkiem pracy i jest to zjawisko występujące od lat.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.