Niezwykłe kariery zwykłych ludzi

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Niezwykłe kariery zwykłych ludzi

Eliza Gniewek-Juszczak

Zwykli mieszkańcy Wschowy zrobili świetne kariery. Teraz w Muzeum Ziemi Wschowskiej są o nich spotkania. W środę i czwartek można poznać ich bliżej.

W środę, o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi Wschowskiej zacznie się spotkanie z archeologiem prof. Andrzejem Kokowskim. Tytuł wieczornego spotkania autorskiego „Robert Liebig – niezwykła droga kariery zwykłego wschowianina”.

Prof. Kokowski będzie promował książkę pt. „Robert Liebig, archeolog amator z Wielkopolski”. R. Liebig to nieco zapomniany archeolog początku XX wieku, rodowity wschowianin, niegdyś nauczyciel rysunku we wschowskim gimnazjum.

Autor książki o nim to Andrzej Kokowski, na co dzień dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aktywny członek wielu polskich i zagranicznych stowarzyszeń archeologicznych.

Organizatorzy spotkania podkreślają, że profesor Kokowski był wielokrotnie za swoją działalność naukową nagradzany prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. W roku 2014 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. – Bez wątpienia Profesor Kokowski jest jednym z najbardziej znanych i popularnych polskich archeologów, a także światowej klasy autorytetem w kwestii archeologii Gotów. Ostatnimi laty prowadzi intensywną działalność na polu badań nad historią archeologii dzisiejszej północno – zachodniej Polski w okresie sprzed II wojny światowej – podkreśla Anna Safiańczuk z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

W czwartek również w siedzibie muzeum zacznie się konferencja naukowa „Andreas Gryphius na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim. Inspiracje – związki – konsekwencje”. Druga część nastąpi w piątek w Lesznie.

Andreas Gryphius (1616-1664) to wybitny przedstawiciel tzw. śląskiej szkoły poetyckiej – dla szerokiego grona pozostaje postacią anonimową.

– Tego świetnego poetę i dramaturga a jednocześnie prawnika i urzędnika, możemy śmiało nazwać naszym krajanem: urodził się w Głogowie, kilka lat mieszkał w Starych Drzewcach, we Wschowie się uczył, tu też znalazł dla siebie żonę, a w Lesznie wydał kilka swych dzieł – wyjaśnia Anna Safiańczuk.

W 400-lecie urodzin Gryphiusa Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz współorganizatorzy spotkania chcą przywrócić pamięć o nim. Celem konferencji jest promocja postaci artysty, jego twórczości, źródeł inspiracji. Opisani zostaną także jego znajomi, krewni i przyjaciele – ludzie, na których wywarł wpływ Gryphius i którzy mieli znaczenie dla niego samego. Obrady będą też szansą, by poczuć atmosferę XVII-wiecznej Polski, Śląska i Europy.

Muzeum Ziemi Wschowskiej - miejsce promocji dokonań dawnych i obecnych mieszkańców
Eliza Gniewek-Juszczak Muzeum Ziemi Wschowskiej - miejsce promocji dokonań dawnych i obecnych mieszkańców

Konferencja zacznie się 20 października na Zamku Królewskim. Następnego dnia będzie kontynuowana w Lesznie w Muzeum Okręgowym. Będzie to już dziesiąta konferencja, którą współorganizują: Stowarzyszenie Czas A.R.T., Muzeum Okręgowe w Lesznie, Muzeum Ziemi Wschowskiej.
Projekt współfinansowany jest przez Województwo Lubuskie, Powiat Wschowski i Leszno. Wstęp jest wolny.

Tymczasem do końca roku w Muzeum Ziemi Wschowskiej można oglądać wystawę pt. „Chrzest 966. U źródeł Polski”. Została przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie we współpracy z gnieźnieńskimi licealistami. W związku z tą wystawą grupy szkolne i przedszkolne mogą korzystać z oferty edukacyjnej (warsztatowe lekcje muzealne, wykłady).

Wymienione imprezy to tylko niektóre z aktualnie realizowanych działań muzeum. Dyrektor Marta Małkus zaprasza do odwiedzania profilu instytucji na facebooku, gdzie można znaleźć zaproszenia na aktualne przedsięwzięcia.

- Realizujemy m.in. projekt „Get i 3 słonie”. Są to warsztaty graficzne dla uczniów i nauczycieli. Projekt ten został najwyżej oceniony wśród wniosków złożonych do konkursu grantowego Lubuski P.A.K.I.E.T. w ramach Kultura Tędy - podkreśla dyrektor M. Małkus. Uczniowie bezpłatnie uczestniczą w zajęciach i poznają tajniki tej dziedziny sztuki .

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.