Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. W nocy widać było piękną zorzę polarną nad Bałtykiem. Internauci dzielą się zdjęciami

Czytaj dalej
Fot. saltat007, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Emil Hoff

Niezwykłe zjawisko na polskim niebie. W nocy widać było piękną zorzę polarną nad Bałtykiem. Internauci dzielą się zdjęciami

Emil Hoff

Wrzesień 2022 zaczął się w Polsce od dobrej pogody i niezwykłych zjawisk na niebie. W nocy z 4 na 5 września nad Bałtykiem widać było gołym okiem zorzę polarną. Internauci dzielą się zdjęciami na Facebooku i Instagramie. Obejrzyjcie galerię – widok jest niesamowity!

[spis_tresci][/spis_tresci]

Zorza polarna nad polskim wybrzeżem

W nocy z 4 na 5 września 2022 na polskim niebie widoczne było niezwykłe u nas zjawisko: zorza polarna. Kolorowe światła pojawiły się nad Bałtykiem i były widoczne gołym okiem. Internauci publikują zdjęcia na Facebooku i Instagramie.

Zorza polarna rzadko bywa dobrze widoczna w Polsce. Jeśli już takie spektakularne zjawisko się pojawi, jest widoczne na niebie w północnej części kraju, na wybrzeżu Bałtyku. Na początku września 2022 można ją było dostrzec m.in. nad Rewą, Łebą, Jastrzębią Górą czy Kołobrzegiem.

[companies]620025;autopromocja[/companies]

Czym jest i jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna to spektakularne zjawisko atmosferyczne w formie pięknych falujących pasów światła, ukazujących się na niebie, w górnych warstwach atmosfery. Zorza powstaje, gdy fale neutronów i protonów, wyrzucone w czasie rozbłysków na słońcu (tzw. wiatr słoneczny), przyciągane przez pole magnetyczne Ziemi (szczególnie silnym wokół biegunów) zetkną się z powietrzem.

Zorza polarna, jak nazwa wskazuje, występuje najczęściej w okolicach podbiegunowych. Na półkuli północnej z zórz polarnych słyną np. kraje skandynawskie, Islandia, Grenlandia czy Rosja.

Niesamowite zdjęcia zorzy polarnej nad Polską

Facebookowy fanpage „Łowcy Burz” zajmuje się zbieraniem zdjęć i nagrań niezwykłych i ciekawych zjawisk atmosferycznych. Użytkownicy mediów społecznościowych chętnie udostępniają Łowcom swoje zdjęcia – tak też było w przypadku zorzy polarnej, widocznej nad Bałtykiem.

Z kolei na profilu „Pomorski Alarm Pogody” pojawiły się zdjęcia zorzy, wykonane dalej od morza – nad jeziorem Raduńskim Dolnym na Pojezierzu Kaszubskim.

Internauci donoszą także, że przy użyciu dobrego sprzętu fotograficznego zorzę można było uchwycić jeszcze wcześniej – już 3 września 2022.

[polecane]23730169, 23705783;1;To też może Cię zainteresować:[/polecane]

Galeria zdjęć zorzy polarnej nad Polską

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, opublikowanych przez internautów na Facebooku i Instagramie, ukazujących zorzę polarną, widoczną nad Polską na początku września 2022.

Źródła: medianauka.pl, Facebook, Instagram

[promo_list]rowery;20;Czas na nowy rower[/promo_list]

Emil Hoff

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.