Możliwe, że mieszkańcy będą płacili mniej za wywóz nieczystości. Koło oczyszczalni powstają solary, które zmniejszą koszty funkcjonowania obiektu.
Nowa farma fotowoltaiczna zaczęłaby powstawać już wcześniej, ale pojawiały się problemy. Przedsiębiorstwo Oczyszczalnia Ścieków Gubin - Guben już od dawna planowało wybudowanie paneli słonecznych. - Pracowaliśmy nad projektem już od ponad dwóch lat. Mieliśmy zamiar pozyskać fundusze zewnętrzne, pracując z urzędami w Gubinie i Guben. Z funduszami pomocowymi w ostatnich latach było jednak sporo kłopotów i pieniędzy nie udało się zdobyć - wyjaśnia prezes Dariusz Bocheński. Dlatego też zarząd oczyszczalni zdecydował, że wykona inwestycję z własnych pieniędzy. - Cały poprzedni proces poszukiwania pieniędzy trochę nas przyblokował. Mogliśmy poczekać na nowe rozdanie, jednak doszliśmy do wniosku, że nie warto ryzykować i ponownie tracić czas - informuje prezes. W końcu inwestycja ruszyła.
W czwartek rozpoczęły się pierwsze prace. Wykonawcą jest zielonogórska spółka OZAWO. Rozruch instalacji jest planowany na koniec czerwca. Moc instalacji ma wynosić 700 kw. Budowa fermy została podzielona na trzy etapy. W pierwszym etapie inwestycji mają stanąć ogniwa fotowoltaiczne o mocy 250 kW. Dzięki wytwarzanej energii zakład w Gubinie stanie się samowystarczalny i spadną koszty jego utrzymania. To odbije się również na opłatach dla mieszkańców, ale w pozytywny sposób. - Mieszkańcy nie będą musieli się już obawiać podwyżek cen za oczyszczalnie ścieków - mówi Bartłomiej Bartczak. Być może w przyszłości te koszty mogą nawet spadać. Taka informacja cieszy mieszkańców Gubina. - Trzeba przyznać, że opłaty za ścieki są obecnie wysokie, więc informacja, że niedługo mogą być mniejsze to dobra wiadomość - mówi Krzysztof Zaborski.
To jednak nie wszystko. Przy okazji budowy solarów mogą powstać jeszcze inne inwestycje. - Mamy kolejne plany ponieważ oczyszczalnia ścieków produkuje przy okazji sporo ciepła. Prezes myśli o spa, kompleksie saun itd. Mnie po głowie chodzi produkcja ekologicznej żywności - przyznaje burmistrz Bartczak. Na konkretne informacje musimy jednak poczekać.
Panele słoneczne w Gubinie stały się bardzo popularne. Miasto ma już największą farmę fotowoltaiczną. Działka mająca prawie 3 hektary jest zabudowana panelami. Farna może zaspokoić zapotrzebowania 800 domostw.