Marek Jaszczyński

Nosił nazwę miasta, w którym został zwodowany. Krążownik "Stettin"

„Stettin” w 1912 roku, w czasie wizyty w USA. Doskonale widoczne reflektory na obu masztach jednostki Fot. CC Harris & Ewing, photographer „Stettin” w 1912 roku, w czasie wizyty w USA. Doskonale widoczne reflektory na obu masztach jednostki
Marek Jaszczyński

Gdy powstawał był jednym z cudów niemieckiej techniki morskiej. Miał potężne maszyny i był szybki. Powstał w renomowanej stoczni Vulcan, która wodowała okręty dla cesarskiej floty - Hochseeflotte.

Stępkę pod budowę nr 270 położono w marcu 1905 roku. Wodowanie odbyło się 7 marca 1907 roku.

- Przy długości 117,4 metrów i szerokości 13,3 metra krążownik miał wyporność 3480 ton - pisze Armin Wulle w monografii poświęconej szczecińskiej stoczni „Der stettiner Vulcan”. - Jego główne uzbrojenie składało się z dziesięciu armat 10,5 cm. Dodatkowo krążownik miał osiem dział kalibru 5,2 cm.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Jaszczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.