Szymon Spandowski

Nowa koncepcję budowy parkingów na obrzeżach miasta. Władze miasta szukają projektantów

Kamienica przy grudziądzkiej 62 ma być w przyszłym roku zburzona Fot. Grzegorz Olkowski Kamienica przy grudziądzkiej 62 ma być w przyszłym roku zburzona
Szymon Spandowski

E. Mossakowski, który w lutym 1934 r. zabił przy Grudziądzkiej 62 listonosza, nie miał gdzie uciekać. O morderstwie pisały gazety w całym kraju.

Poszukiwania firm, które za proponowane przez magistrat pieniądze byłyby gotowe zaprojektować i zbudować parkingi dla przyjezdnych, zakończyły się niepowodzeniem. W związku z tym, władze Torunia zmienili podejście. Najpierw zlecą przygotowanie projektu, a następnie będą poszukiwali budowniczych.

- Przetargi ogłosimy w przyszłym roku - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg.

Trzy po dwa poziomy

Przypomnijmy, że cztery parkingi dla tych kierowców, którzy przyjadą do Torunia i zostawią swoje auta na obrzeżach, do centrum docierając komunikacją miejską, miały powstać w sąsiedztwie pętli MZK przy ul. Turystycznej, Olimpijskiej, Dziewulskiego i Gagarina. Ten ostatni miałby na dwóch poziomach zmieścić 150 aut, ten przy Dziewulskiego, również na dwóch poziomach - 140. Parking przy Olimpijskiej również byłby dwupoziomowy, mieścić miałby łącznie 105 samochodów. Najmniejszy z nich - jednopoziomowy, na 45 aut, miałby powstać koło pętli autobusowej przy ul. Turystycznej.

Kamienica przy grudziądzkiej 62 ma być w przyszłym roku zburzona
Urząd Miasta Torunia Tak mógłby wyglądać parking obok pętli przy ul. dziewulskiego

O parkingach na obrzeżach była mowa na czwartkowej sesji Rady Miasta, przy okazji dyskusji nad projektem budżetu.

Wtedy również pojawiła się sprawa parkingów w okolicach sądu budowanego na dawnym placu Zwycięstwa. Kosztem 3 milionów 646 tysięcy złotych powstać ma 416 miejsc postojowych: 158 przy ul. Gregorkiewicza, 50 przy Wałach gen. Sikorskiego (na odcinku od ronda Związku Nauczycielstwa Polskiego do ul. Gregorkiewicza), 38 przy Grudziądzkiej 53, 86 miejsc przy pl. biskupa Jana Chrapka i 84 miejsca przy ul. Grudziądzkiej 62. W tym ostatnim miejscu stoi kamienica, która zostanie wyburzona.

- Jest to budynek mieszkalny, administrowany przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i został on ujęty w planie wykwaterowań na rok 2018 - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta miasta. - W budynku znajduje się 12 lokali mieszkalnych, zostały jeszcze dwa do wykwaterowania.

Wiadomość o rozbiórce niespodzianką nie jest. O niej i o planach budowy w tym miejscu parkingu mówi się od pewnego czasu. W różny sposób.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.