Nowa ocena pracy nauczyciela będzie zbyt subiektywna?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Cezary Hurysz

Nowa ocena pracy nauczyciela będzie zbyt subiektywna?

Cezary Hurysz

Od roku szkolnego 2018/2019 obowiązują nowe zasady oceny pracy nauczyciela. Niektóre środowiska są negatywnie nastawione wobec tej zmiany. Jak dokładnie będą oceniani nauczyciele od nowego roku?

Ocena pracy nauczycieli i dyrektorów według nowej ustawy ma odbywać się co trzy lata. Środowisko oświatowe apelowało jednak o wydłużenie tego okresu, więc możliwe, że nauczyciele będą oceniani jednak co pięć lat.

Ocena ta będzie miała charakter opisowy i zakończy się dla nauczyciela stopniem wyróżniającym, bardzo dobrym, dobrym lub negatywnym. Aby uzyskać najwyższą ocenę, trzeba w co najmniej 95 procentach spełniać kryteria wyznaczone przez regulamin szkół.

- Nowy system ocen rozszerza uprawnienia dyrektorów. Wystawiana przez nich ocena może być dość subiektywna. Nauczyciel musi się bardzo postarać, żeby uzyskać 95 procent i dostać podwyżkę w wysokości 500 złotych

- mówi Wojciech Miśko, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. dlaczego nowy system krytykuje wiceprezes poznańskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Cezary Hurysz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.